Çin baskısı Tayvan’ı savunma sanayisine yatırıma zorluyor!

Çin baskısı Tayvan’ı savunma sanayisine yatırıma zorluyor!

Tayvan, gözetleme ve keşif görevleri için yeni tek rotorlu insansız hava aracının tanıtımını gerçekleştirdi.


İnsansız hava araç sistemi, Tayvan’da Salı günü yapılan bir program sırasında Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (NCIST) tarafından adeta gösteri yapılarak tanıtıldı.

TEKNİK DETAYLAR

Yerel medya kuruluşlarının yaptıkları açıklamalara göre, tanıtılan insansız hava aracı, Tayvan’ın envanterinde bulunan diğer insansız hava araçlarından daha büyük ve daha fazla yük kapasitesine sahip.

Tanıtılan insansız hava aracı ile ilgili bazı teknik ve donanımsal detaylara da yer verildi.

Hava aracının, 30 kilometreden (18,6 mil) fazla bir menzile sahip olduğu ve bir saatten fazla uçabilecek güce sahip olduğu, bazı keşif ve gözetleme görevlerinde belirli alanların kapsamlı bir şekilde izlenmesini sağlayacağı söylendi.

6. SEVİYE RÜZGARLARA DAYANIKLI!

Uçuş detayları ile ilgili ise, rüzgarlar için kullanılan bofor ölçeğine göre 6. seviye rüzgarlara yani yarı fırtına sayılabilecek sert rüzgarlara dayanabilen hava aracının, olumsuz hava koşullarında bile ordunun gerçek zamanlı keşif ve görsel algılama yeteneklerini geliştirmesi bekleniyor.

Ek olarak, hava aracında bulunan elektronik yönetim sistemi kendi uçuş rotasını otomatik olarak çizebiliyor, önemli verileri toplamak için havada sabit de kalabiliyor ve otonom iniş gerçekleştirebiliyor denildi.

SABİT KANATLI İSTİHBARAT UÇAĞI!

Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (NCIST), tek rotorlu istihbari amaçlı keşif uçağının yanı sıra sabit kanatlı uçağı Teng Yun’u tanıttı.

Teng Yun ise uzaydaki uydulardan destek alabiliyor ve 20 saate kadar havada kalabiliyor.

Yine Teng Yun’da bulunan sistem aynı zamanda otonom olarak orta ve yüksek irtifalara, hem iniş hem kalkışlara ulaşabiliyor.

Teng Yun adlı aracın, gerçek zamanlı olarak uzun menzilli mesafelerde istihbarat toplama ve izlemeye odaklanmak için tasarlandığı söylendi.

ÇİN BASKISI

İstihbarat ve keşif amaçlı insansız hava araçlarının ortaya çıkarılması, Çin’in Tayvan’a baskı yapmak için askeri faaliyetlerini artırmaya devam etmesiyle gerçekleşti.

Pekin, ada ulusunun kendi topraklarının bir parçası olduğunu ve “gerekirse zorla” yeniden birleştirilmesi gerektiğini iddia ediyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası