Dünyanın en büyük yeşim madenine hava saldırısı!

Dünyanın en büyük yeşim madenine hava saldırısı!

İsyancıların elinde bulunan madene Myanmar ordusu operasyon düzenledi.


Myanmarlı isyancı bir grup Çarşamba günü yaptığı açıklamada, işlettikleri yeşim taşı madenine düzenlenen askeri hava saldırısında ölenler ve yaralananlar olduğunu, bunların arasında Çin vatandaşlarının olup olmadığını ise araştırdıklarını söyledi.

DARBE YÖNETİMİ VE SİLAHLI GRUPLAR

Güneydoğu Asya ülkesinde geçen yıl meydana gelen bir darbe, ordu ile Myanmar’ın çok sayıdaki silahlı etnik gruplarından bazıları arasında yeniden çatışmalara yol açtı.

Her iki taraf da Salı günü ordunun Tayland sınırı yakınında Karen Ulusal Birliği’nden (KNU) savaşçılarla çatıştığını söyledi.

MADENE HAVA SALDIRISI

Bir KNU komutanı Fransa merkezli haber ajansı AFP’ye verdiği demeçte, ordunun KNU tarafından işletilen bir madene hava saldırısı düzenlediğini, üç kişinin öldüğünü, dört kişinin yaralandığını ve en az sekiz kişinin hala kayıp olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Basında çıkan haberlere göre yerel halk, ölenlerden birinin Çin vatandaşı olduğunu ve yaralılar arasında da Çinli vatandaşların olduğunu söyledi.

MYANMAR MADENLERİ

Myanmar dünyanın en büyük yeşim taşı madenlerine sahip.

Karen Ulusal Birliği komutanı, yaklaşık 200 Çin uyruklu insanın Thabyu madenlerinde çalıştıklarını söyledi.

Analistler, Myanmar’ın doğu sınırındaki birçok bölgenin kanunsuz işlerle uğraştığını ve bölgede yasal olmayan pek çok şeyin çok yaygın olduğunu, kumarhaneler, madenler ve kerestecilik dahil olmak üzere Çin yatırımlarının gayri meşru işler üzerine olduğunu söylüyor.

“SADECE BİR OPERASYON”

Darbe ile yönetimi deviren ve askeri yönetim ilan eden mevcut iktidar cunta, ne anlam ifade ettiğini ya da ne için olduğunu belirten herhangi bir detay vermeden, sadece madene operasyon gerçekleştirdiğini söyledi.

Açıklama yapan cunta yalnızca, Karen Ulusal Birliği’nin madeni yasadışı bir şekilde işleterek “yıkıcı eylemler” gerçekleştirdiğini söyledi.

Cunta sözcüsü Zaw Min Tun, madene yapılan saldırıyla ilgili sorulara yanıt olarak, “Bazı yabancıların öldürüldüğü haberini gördük. Eğer öyleyse, onlar sadece yasadışı çalışan yasadışı insanlardır.” Dedi ve başka bir açıklamada bulunmadı.

Çin, Myanmar ordusunun birkaç uluslararası müttefikinden biri ve darbe ile hükümeti deviren cunta yönetimini destekleyerek bunun darbe olduğunu kabul etmiyor.

Çin hükümet sözcüsü Çarşamba günü düzenlediği basın brifinginde, madene yapılan saldırı raporları hakkında bilgisi olmadığını söyledi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası