Fransız planı savaş tatbikatında,müdahalenin canlandırılacağı hedef ülke şaşırttı!

Fransız planı savaş tatbikatında,müdahalenin canlandırılacağı hedef ülke şaşırttı!

Fransa, gelecek yıl bu zamana kadar gerçekleşen en büyük savaş tatbikatını gerçekleştirecek.


Fransa genelkurmay başkanlığından bir komutanın Salı günü yaptığı açıklamada, Fransa’nın gelecek yılın ilk yarısında NATO müttefikleri de dahil olmak üzere 12.000 askerin katılacağı şimdiye kadarki en büyük askeri tatbikatını planladığını söylendi.

BELİRSİZ BİR DEVLET

Fransız genelkurmay başkanlarının birlik konuşlandırma bölümü komutanı Yves Metayer, yapılması planlanan tatbikattaki savaş senaryosunun, belirsiz bir yabancı devlete karşı yapılan büyük bir çatışmanın yaşandığını varsayarak gerçekleşmesi gerektirdiğini söyledi.

Tatbikat, Rusya’nın bu yıl Şubat ayında Ukrayna’da başlattığı savaş düşünülerek, arka planda bu durumun tekrar edebilme ihtimali üzerine yapılacak.

“JEOPOLİTİK BAĞLAM TATBİKATI HAKLI ÇIKARIYOR”

Komutan Yves Metayer, “Jeopolitik bağlam bu tatbikatı haklı çıkarıyor” dedi.

Ancak savaş tatbikatı planının yeni planlanan bir şey olmadığı, 2020 yılından bu yana beri üzerinde çalışıldığı ve 2017’de yayınlanan bir Fransız stratejik incelemesini takip ettiğini de sözlerine ekledi.

İnceleme sonucu Fransız sözcüler, “Geçtiğimiz yırmı yılda terör örgütü gibi düzensiz savaşan devlet dışı grupların ülkelere yaşattığı asimetrik savaşların ardından, NATO ülkelerinin büyük bir çatışmaya hazırlanmasına ihtiyaç var.” dedi.

Ayrıca açıklamada yetkili askeri personel, “Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra, Soğuk Savaş sırasında sahip olduğumuz seferberlik mekanizmalarının gerilemesine izin verdik” diye de ekledi.

ORİON TATBİKATI

Orion adı verilen bu büyük savaş tatbitakı, Avrupalı ​​NATO müttefikleri Almanya, İngiltere, Belçika, İtalya, İspanya ve ABD’yi içerecek.

Şubat sonu ile Mayıs başı arasında 7.000 asker, Akdeniz’deki deniz operasyonlarını ve güney Fransa’daki bir amfibi ve hava ikmal operasyonunu içeren bir dizi tatbikat gerçekleştirecek.

CANLANDIRILACAK DEVLET SORU İŞARETLERİNE SEBEP OLDU

Tatbikat, terör örgütünün saldırı faaliyetleriyle baltalanmış bir ülkeye ve huzursuzluğu körükleyen güçlü bir nükleer devlete komşu bir ülkeye müdahaleyi canlandırmayı hedefleyecek denildi.

Akıllara ise bu açıklamaların ardından terör yatağı Suriye ve güçlü nükleer ülke İran’a komşu Türkiye geldi.

Fransa’nın geçtiğimiz dönemde NATO’da problem ülke Türkiye açıklamaları ihtimalleri daha da güçlendirdi. Konuyla ilgili detaylı bir açıklama ise gelmedi.

2023 BAHARI

Nisan ortasından Mayıs başına kadar askerler, kuzey Fransa’da 12.000’e kadar askerin konuşlandırılmasını içeren bu güçlü devletle hava ve kara çatışması simülasyonu yapacak.

Orion tatbikatı, siber savaş da dahil olmak üzere kara, deniz, hava ve uzay bileşenlerini ve ayrıca sağlık hizmetleri ve ulaşım gibi savaş zamanındaki sivil operasyonları da içerecek.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası