Her yere sızmış: ABD askerlerinin verileri Putin’in eline mi geçti?

Her yere sızmış: ABD askerlerinin verileri Putin’in eline mi geçti?

Apple (AAPL.O) ve Google’ın (GOOGL.O) çevrimiçi mağazalarındaki binlerce akıllı telefon uygulaması, kendisini Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak tanıtan bir teknoloji şirketi olan Pushwoosh tarafından geliştirilen bilgisayar kodunu içeriyor ve ABD ordusu dahil herkes tarafından güvenle kullanılıyor. Kimsenin bilmediği şey ise; şirketin aslında Rusya merkezli olması…


ABD ve İngiltere, Rusya merkezli olduğunu gizleyen bir yazılım şirketinin yazılımlarının, ordu dahil her türlü yere sızdığının ortaya çıkmasıyla sarsıldı. Türkiye’nin de dikkat etmesi gereken bazı bulgular ortaya çıktı.

RUS YAZILIMI HER YERE SIZDI

Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük sağlık tehditleriyle mücadele eden ana kurumu olan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), “Pushwoosh yazılımının şirketinin ABD’nin başkentinde olduğuna inanarak kandırıldığını”” söyledi.

Reuters’ına araştırmasının şoke edici sonuçlarını, yani yazılımın Rusya merkezli olduğunu öğrendikten sonra, güvenlik endişelerini gerekçe göstererek Pushwoosh’u halka açık olan yedi uygulamadan kaldırdı.

ABD ordusu da hemen ardından, aynı endişeler nedeniyle Mart ayında Pushwoosh kodu içeren bir uygulamayı kullanmayı durdurduğunu bildirdi. Bahse konu Pushwoosh isimli yazılım, yasaklanmadan önce ülkenin ana muharebe eğitim üslerinden birindeki ABD askerlerş tarafından çoktan kullanıldı.

Rusya’da halka açık olarak dosyalanan ve Reuters tarafından incelenen şirket belgelerine göre, Pushwoosh’un genel merkezi Sibirya’nın Novosibirsk kasabasında bulunuyor ve burada veri işleme de yürüten bir yazılım şirketi olarak kayıtlı. Yaklaşık 40 kişiyi istihdam ediyor ve geçen yıl 143.270.000 ruble (2.4 milyon $) gelir bildirdi. Pushwoosh, Rusya’da vergi ödemek için Rus hükümetine kayıtlıdır.

Edinilen detaylara göre bahse konu Rusya merkezli Pushwoosh yazılımı, sosyal medyada ve ABD belgelerinde, kendisini çeşitli zamanlarda California, Maryland ve Washington, D.C.’de bulunan bir ABD şirketi olarak sunuyor.

NEDİR BU PUSHWOOSH?

Pushwoosh, temelde yazılım geliştiriciler için kod ve veri işleme desteği sağlayarak akıllı telefon uygulaması kullanıcılarının çevrimiçi aktivitelerini profillemelerini ve Pushwoosh sunucularından özel olarak hazırlanmış push bildirimleri göndermelerini sağlayan bir yazılım.

ABD ASKERLERİNİN KİŞİSEL BİLGİLERİ PUTİN’İN ELİNDE Mİ?

Pushwoosh, kendi web sitesinde hassas bilgileri toplamadığını iddia etmekte. Zira Reuters da, Pushwoosh’un kullanıcı verilerini yanlış kullandığına dair hiçbir kanıt bulamadı. Ancak Rus makamlarının, yerel şirketleri kullanıcı verilerini yerel güvenlik kurumlarına teslim etmeye zorladığı da biliniyor.

ŞİRKETİN KURUCUSU:”RUS OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM VE BUNU ASLA SAKLAMAM”

Pushwoosh’un kurucusu Max Konev, Reuters’a gönderdiği bir e-postada, “şirketin Rus kökenlerini gizlemeye çalışmadığını”” söyledi, “Rus olmaktan gurur duyuyorum ve bunu asla saklamam.” Konev ayrıca, şirketin “Rus hükümeti ile hiçbir bağlantısı olmadığını” ve “kişisel verileri ABD ve Almanya’da sakladığını”” söyledi.

Siber güvenlik uzmanları, denizaşırı veri depolamanın, Rus istihbarat teşkilatlarının bir Rus firmasını bu verilere erişim izni vermeye zorlamasını engellemeyeceğini söyledi.

2014’te Kırım Yarımadası’nı ele geçirmesinden ve bu yıl Ukrayna’yı işgalinden bu yana Batı ile bağları kötüleşen Rusya, bilgisayar korsanlığı ve siber casuslukta dünya lideri ve rekabet avantajı elde etmek için yabancı hükümetler ve endüstriler hakkında casusluk yapıyor.

RUS YAZILIMI NERELERE SIZDI?

Pushwoosh yazılımı, küresel tüketim ürünleri şirketi Unilever Plc (ULVR.L) ve Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nden (UEFA) tutun siyasi açıdan güçlü ABD silah şirketlerine kadar çok çeşitli uluslararası şirkete kadar her yere, hatta etkili ama kar amacı gütmeyen kuruluşların ve devlet kurumlarının uygulamalarına kadar her yere yüklendi. ABD lobileri, ABD Ulusal Tüfek Derneği (NRA) ve İngiltere’deki İşçi Partisi bunlarına arasından yalnızca paylaşılanlar..

YAZILIM ŞİRKETİNİN ADRESİ SAHTE ÇIKTI

ABD dosyalarında ve sosyal medyada, Pushwoosh yazılım şirketi, Rusya ile olan yakın bağlantılarından asla bahsetmiyor. Şirket, “Washington, D.C.” Twitter’daki konumu olarak ve Delaware’in dışişleri bakanına sunduğu en son ABD şirket dosyalarına göre, ofis adresinin Maryland, Kensington banliyösünde bir “ev” olduğunu iddia ediyor.

Kensington’daki ev, Konev’in adının açıklanmaması koşuluyla bir Reuters muhabiriyle konuşan Rus bir arkadaşının evi. Kaynak, Pushwoosh ile hiçbir ilgisi olmadığını ve yalnızca Konev’in posta almak için adresini kullanmasına izin verdiğini söyledi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası