İran istihbaratı rahat durmuyor! Birleşik Krallık ajan avında!

İran istihbaratı rahat durmuyor! Birleşik Krallık ajan avında!

İngiliz istihbarat şefi, İran’ın 10 kez Birleşik Krallık ile bağlantılı kişileri kaçırmaya ya da öldürmeye çalıştığını açıkladı.


Birleşik Krallık iç istihbarat teşkilatı başkanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İran istihbarat servislerinin Tahran tarafından bir tehdit olarak gördüğü Birleşik Krallık vatandaşlarını ve Birleşik Krallık’ ta ikamet eden bazı kişileri kaçırmak ve hatta öldürmek için en az 10 girişimde bulunduğunu söyledi.

MI5 olarak bilinen Güvenlik Servisi’nin Genel Müdürü Ken McCallum, İran’ın ülkedeki muhalifleri susturmak için şiddet kullandığını, bunun yanı sıra “İran istihbarat servisinin de çok saldırgan” olduğunu ve İran’ın doğrudan Krallık’a yönelik bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

McCallum ayrıca, “Yalnızca Ocak ayından bu yana en az 10 potansiyel istihbarat ajanı tespit ettik.” dedi.

İranlı yetkililer ise konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Geçen hafta İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, İran güvenlik güçlerinin Britanya’daki gazetecilere yönelik tehdit iddiaları üzerine İran büyükelçisini çağırdı.

Bakan, diplomata gazetecilere veya Birleşik Krallık’ ta yaşayan herhangi bir bireye yönelik yaşam tehditlerine ve sindirmeye müsamaha göstermediklerini açıkça belirttiğini söyledi.

Ayrıca istihbarat şefi, İran istihbarat çalışmaları hakkında, “Zaman zaman bu eylemi Batı ülkelerinde yapacaklar, zaman zaman insanları İran da dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerine çekmeye çalışacaklar.” dedi.

Pazartesi günü Birleşik Krallık, Mahsa Amini’nin ölümü ile başlayan protestoların şiddet kullanılarak bastırılması nedeniyle, İran İletişim Bakanı ve Siber Polis Amiri de dahil olmak üzere iki düzine İranlı yetkiliye yaptırım uyguladığını söyledi.

İran ise, Batılı ülkeleri düşman olarak gördüğünü belirterek, protestoların batılı düşman ülkeler sebebiyle körüklendiğini iddia etti.

İran Çarşamba günü protestolarla ilgili olarak, protestolara katıldığını ve eylemleri körüklediğini iddia ettiği çok sayıda Fransız istihbarat ajanının İran güvenlik güçleri tarafından yakalandığını ve ardından tutuklandığını söyledi.

Macron günün erken saatlerinde konuyla ilgili sert açıklamalarda bulundu.

İngiliz istihbarat şefinin açıklamaları, Çaşamba günü İran’ın Fransız vatandaşlarını tutuklaması sonrası Macron’un yapmış olduğu açıklamalarla da paralellik göstermekteydi.

McCallum, ise “İran’daki mevcut protesto dalgası, totaliter rejim hakkında temel sorular soruyor. Gösteriler, derin bir değişime işaret edebilir, ancak yörünge belirsiz.” dedi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası