İsveç, Ukrayna’ya “yaklaşan kış” için “askeri” yardım göndereceğini açıkladı!

İsveç, Ukrayna’ya “yaklaşan kış” için “askeri” yardım göndereceğini açıkladı!

Polonya’nın doğusuna düşen şüpheli füzelerin iki Polonya vatandaşını öldürmesinin ardından Ukrayna savaşı yeniden dünyaya sıçrama eğilimine girdi. NATO üyeliği için Türkiye’den izin bekleyen İsveç ise Ukrayna’ya askeri yardım gönderiyor.


İsveç hükümeti, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Ukrayna’ya yaklaşan kışla başa çıkmasına yardımcı olmak için 350 milyon dolardan fazla askeri ve insani yardım sağlayacağını” söyledi.

İSVEÇ’TEN UKRAYNA’YA 69 MİLYON DOLARLIK ASKERİ YARDIM

Hükümet, Stockholm’ün yaklaşık üç milyar kron (yani 286 milyon $) değerinde askeri yardıma ve 720 milyon kron (yani 69 milyon $) ek insani yardıma katkıda bulunacağını detayını da sözlerine ekledi.

Askeri yardımlar, bir hava savunma sistemi ve mühimmat içerecek. Ancak hükümet “operasyonel gizlilik” nedeniyle hangi sistemin veya nereye gönderileceğinin açıklanmayacağına dikkat çekti.

ŞİMDİYE KADARKİ EN BÜYÜK YARDIM PAKETİ

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, savaşın başlamasından bu yana İsveç’in Ukrayna’ya yaptığı dokuzuncu yardım paketinin şimdiye kadarki en büyük yardım paketi olduğunu söyledi.

İnsani yardım paketi, Dünya Gıda Programı, Dünya Bankası fonları ve Ukrayna Yeşil Kurtarma Programı aracılığıyla yönlendirilirken, askeri yardım ayrıca çadır ve giysi gibi kışlık malzemeleri de içeriyor.

MOLDOVA’YA DA YARDIM GİDİYOR

İnsani yardımın bir kısmı, çok sayıda Ukraynalı mülteciyi kabul eden ve Ukrayna’dan gelen elektriğin kesilmesi de dahil olmak üzere savaşın doğrudan sonuçlarına maruz kalan Ukrayna’nın yoksul komşusu Moldova’ya da gidecek.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası