Küresel Sabah Özeti | 16 Kasım 2022, Çarşamba

Küresel Sabah Özeti | 16 Kasım 2022, Çarşamba

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.


Bir NATO üyesi olan Polonya’nın doğusundaki bir tahıl fabrikasında meydana gelen patlamada iki Polonyalı öldü. Amerikalı yetkililer, patlamaya başıboş Rus füzelerinin neden olup olmadığını araştırdıklarını söyledi; öte yandan bazı ABD ve Batı kaynakları, bu bilginin doğrulandığını bildirdi. Yaşanan bu endişe verici olay, Ukrayna savaşında ilk kez Rus silahlarının bir NATO ülkesini vurduğu anlamına geliyor. Polonya başbakanı Mateusz Morawiecki, “kriz durumu” nedeniyle ulusal güvenlik konseyini acil toplantıya çağırdı ve “4. maddenin uygulanmasını planlıyoruz” ifadelerini kullandı. Polonya ırdusu alarm seviyesini yükseltti.


Rus uzun menzilli füzeleri, başkent Kiev de dahil olmak üzere Ukrayna genelindeki hedefleri vurarak kritik enerji ve insani altyapıya zarar verdi. Belediye başkanı Vitali Klitschko’ya göre şehrin en az yarısında elektrik yok. Öte yandan, Rus ordusu, Dinyeper nehrinin doğu yakasındaki, geçen hafta terk ettiği güney eyalet başkenti Herson şehrinin karşısındaki kasabalardan da çekildi.


Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Endonezya’daki G20 zirvesinde “G19’un liderlerine” hitap ederek Rusya’yı yok saydı. Zelensky, Rusya’nın ülkesine karşı “saldırgan” savaşının “adil bir şekilde sona ermesi” çağrısında bulundu. Salı günü başlayan konferansta, çoğu üyenin Ukrayna’daki savaşı “şiddetle kınadığını” belirten bir karar taslağı dolaşıyor. Rusya ise, zirvenin “siyasallaştırılmasının” adil olmadığını söylüyor.


ABD’de taşlar yerine oturmaya devam ediyor. Kevin McCarthy, Cumhuriyetçi partinin ABD Temsilciler Meclisi sözcüsü adaylığını, rakibi olan Donald Trump hayranı Andy Biggs’i 188’e karşı 31 oyla yenerek kazandı.


Mısır’ın en çok konuşulan siyasi tutsağı Alaa Abd el-Fattah, ailesinin açıkladığına göre Nisan ayında başlattığı açlık grevine son verdi. Mısır hükümetini protesto eden İngiliz-Mısırlı aktivist Abd el-Fattah, COP27 iklim zirvesine denk gelecek şekilde 6 Kasım’da sy içmeyi de reddetmeye başlamıştı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası