ABD: “Ukrayna savaşı kısa süre içinde bitmeyecek!”

ABD: “Ukrayna savaşı kısa süre içinde bitmeyecek!”

ABD ordusu, Ukrayna savaşının yakın biz zamanda bitme olasılığının çok düşük olduğunu belirterek, Ukrayna’yı gerektiği sürece desteklemeye devam edeceklerini açıkladı.


ABD’li üst düzey bir askeri yetkili, çarşamba günü yaptığı açıklamada Ukrayna’nın yakın zamanda kesin bir askeri zafer elde etme şansının yüksek olmadığını ifade etti.

Rusya’nın Şubat ayında başlayan işgalinden bu yana savaş alanında yaşanan gerilemelere rağmen, Rusya’nın Ukrayna içinde hala önemli bir savaş gücüne sahip olduğu konusunda uyardı.

ABD Ordusu Generali Mark Milley, dünyayı ihtiyatlı olmaya çağırdı.

Milley, Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında, “Ukrayna askeri zafer olasılığının – ki bu Rusları tüm Ukrayna’dan kovmak olarak tanımlanıyor – askeri olarak yakın zamanda olma olasılığı yüksek değildir.” ifadelerini kullandı ve ekledi:

“Siyasi olarak, siyasi olarak Rusların çekildiği bir siyasi çözüm olabilir. Bu mümkün. Rusya şu anda sırtının üzerinde” dedi.

Milley, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in aynı etkinlikte yinelediği yorumlara göre, ABD’nin Ukrayna’yı kendisini savunması için ne kadar sürerse sürsün destekleyeceğini ekledi.

Ukrayna, işgal altındaki tüm toprakların kontrolünü geri alana kadar Rus kuvvetleri üzerindeki baskıyı sürdürme sözü verdi. Hafta sonu, Ukrayna kuvvetleri güneydeki stratejik Herson şehrini yeniden ele geçirerek, Kiev’in kışa girerken daha geniş askeri beklentileri konusunda iyimserliği körüklemişti.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası