Arçelik’ten Akdeniz’e 100 milyon dolarlık yatırım!

Arçelik’ten Akdeniz’e 100 milyon dolarlık yatırım!

2013 yılında gerçekleşen darbe sonrasında gerilen ilişkilerin ardından 2021 sonrasında toparlanmaya başlayan Ankara-Kahire hattından, Türk beyaz eşya devi Arçelik’in Mısır’da yeni bir fabrika kurmak için 100 milyon dolar yatırım haberi geldi…


Mısır Ticaret Bakanlığı’ndan Pazar günü yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin en büyük beyaz eşya üreticisi Arçelik, Mısır’da yeni bir fabrika kurmak için 100 milyon dolar yatırım yapacak.

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, yatırım fırsatlarını görüşmek üzere hafta sonu Şarm El-Şeyh’i ziyaret ederek Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmed Samir ile bir araya geldi.

MISIRLILAR İÇİN DOĞRUDAN 2000 İŞ!

Samir, görüşmede Arçelik’in 2023 yılı sonunda tamamlanacak olan ve yıllık 1,5 milyon beyaz eşya üretmeyi hedefleyen projesini incelediklerini söyledi.

Yatırımın Mısırlılar için 2.000 doğrudan iş sağlaması bekleniyor.

Bakan, projenin ülkesinin beyaz eşya ihtiyacını karşılamayı hedeflediğini, Arçelik’in Mısır’ı dış pazarlara ürün üretip nakletmek için bir merkez haline getirmeyi planladığını da sözlerine ekledi.

KOÇ GRUBU AYNI ZAMANDA BİRÇOK FARKLI SEKTÖRDE YATIRIMLAR YAPMAYI DA PLANLIYOR

Bulgurlu, Arçelik’in Mısır pazarında ikinci faz klima ve TV yatırımına başlamayı düşündüğünü söyledi. Arçelik’in ana holdingi olan Koç Holding’in Mısır’ın endüstriyel motorları, elektrikli araba şarjları, finansal teknoloji, turizm ve enerji ve otomotiv endüstrisine de yatırım yapmayı planladığını sözlerine ekledi.

Yerel basında Arçelik’in tesisin temellerini 7 Aralık’ta atacağı öne sürüldü.

BEKO’NUN İNGİLTERE BAŞARISI

Koç Holding’in üst düzey yöneticilerinden Fatih Kemal Ebiclioğlu, Eylül ayında yerel bir gazeteye Arçelik’in Mısır’ı bazı ürünlerini kısmen ihraç etmek için bir yer olarak gördüğünü söyledi.

Koç Holding, Türkiye’nin en büyük sanayi holdingi ve geçen yıl Birleşik Krallık gibi yurtdışındaki yatırımlar da dahil olmak üzere 39 milyar dolarlık toplam gelir elde etti. Arçelik’in iştiraki Beko, İngiltere’de son 25 yılda 25 milyon beyaz eşya satışı gerçekleştirerek 2019’da kendi alanında ülkede en çok satan marka oldu.

TÜRKİYE-MISIR İLİŞKİLERİ

Türkiye ve Mısır 2005 yılında bir serbest ticaret anlaşması imzaladılar ve aralarındaki toplam ticaret hacmi 2007 ile 2020 arasında üç katına çıktı.

2021’de Türkiye’nin Mısır’a ihracatı yüzde 44 artarak 4,5 milyar dolara, ikili ticaret yüzde 39 artarak 6,7 milyar dolara ulaştı.

Türkiye ve Mısır, ülkenin demokratik olarak seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan selefi Muhammed Mursi’yi deviren 2013 askeri darbesinin ardından Ankara’nın o zamanki general Abdülfettah el-Sisi’yi ülkenin meşru lideri olarak tanımayı reddetmesinin ardından kırılan ilişkileri düzeltmeye çalışıyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SİSİ’NİN İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİ ŞİDDETLİ BİÇİMDE ELEŞTİRMİŞTİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Sisi’nin Müslüman Kardeşler’in liderlerine ve üyelerine yönelik darbe sonrası baskısında insan hakları ihlallerini sesli bir şekilde eleştirdi.

Müslüman Kardeşler’in üst düzey üyelerinden Mursi, 2019’da hapishanede öldü.

Türk yetkililer, Kahire ve Ankara’nın karşıt tarafları desteklediği Libya’daki savaşı, iki ülke arasında resmi olarak Mayıs 2021’de başlayan daha geniş uzlaşma müzakereleri için bir basamak olarak görüyor.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası