Filipinler Devlet Başkanı Marcos – Kamala Harris görüşmesi: Tayvan!

Filipinler Devlet Başkanı Marcos – Kamala Harris görüşmesi: Tayvan!

ASEAN VE G20 sonrası gerçekleşecek olan bu görüşmede konunun Tayvan olması bekleniyor. G20 Liderler Zirvesi’nde 3 saatlik bir toplantı gerçekleştiren Biden-Şi sonrasında dünyayı ve özellikle Tayvan’ı neler bekliyor önümüzdeki günlerde göreceğiz…


Manila’nın Washington Büyükelçisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in önümüzdeki hafta Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr ile yapacağı görüşmede Tayvan konusundaki gerilimlerin gündeme gelmesinin beklendiğini söyledi.

Reuters’e telefonla konuşan Büyükelçi Jose Manuel Romualdez, “Tayvan’ın durumuna değineceklerinden eminim.”

3 SAATLİK TOPLANTI BRİFİNGİ!

Romualdez, Harris’in Marcos’a ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasında bu hafta Endonezya’daki G20 ülkeleri grubunun zirvesinin oturum aralarında yapılan üç saatlik toplantı hakkında “oldukça iyi bir brifing” vermesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Pekin, uzun süredir Çin’in ayrılmaz bir parçası olarak gördüğü özerk Tayvan adasını kontrolü altına alacağını söylüyor ve bunu yapmak için güç kullanımını göz ardı etmiyor. Son yıllarda ABD’yi sık sık Tayvan’ın bağımsızlığını teşvik etmekle suçladı.

“OLASI BİR KRİZ TÜM ASEAN BÖLGESİNİ ETKİLİYOR”

Romualdez, “Tayvan’da olan, tüm ASEAN bölgesini etkileyecek. Tayvan’da bir çatışma olursa kimse bağışlanmayacak” dedi. “Filipinler bütün bu denklemin bir parçası.”

Harris’in gezisi, üç ayda Asya’ya ikinci ve Filipinler’e ilk seyahati oldu.

Harris, Washington’un 1986 “Halk Gücü” ayaklanması sırasında Hawaii’ye sürgüne kaçmasına yardım ettiği müteveffa diktatörün oğlu Marcos’un seçilmesinden bu yana Güneydoğu Asya ulusunu ziyaret eden en üst düzey ABD’li yetkili.

BLİNKEN’LE DE GÖRÜŞMÜŞTÜ!

Ağustos ayında Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD’nin uzun süreli anlaşma müttefiki olan Filipinler’i savunma taahhüdünü teyit etmek için Marcos ile bir araya geldi.

Romualdez, “Tüm bu ziyaretler, dünyanın bu tarafında olup bitenler nedeniyle ABD ile ilişkilerimizi ne kadar ciddi gördüklerini açıkça gösteriyor” dedi.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası