Küresel Sabah Özeti | 17 Kasım 2022, Perşembe

Küresel Sabah Özeti | 17 Kasım 2022, Perşembe

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın. -NOT: Geçici ve kısa bir süreliğine podcastlere ara vermek zorunda kaldığımızı üzülerek bildiririz.-


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Polonya’daki bir çiftliği vuran şüpheli füzenin Ukrayna hava savunma kuvvetleri tarafından ateşlenmesinin “muhtemel” olduğunu söyledi. Ülke, kendisini Rus füze saldırılarına karşı savunduğu için bunun “Ukrayna’nın hatası olmadığını” da sözlerine ekledi. Acil bir NATO toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında Stoltenberg, ittifakın “birinci önceliğinin” Ukrayna’ya hava savunması sağlamak olduğunu söyledi.


Brezilya’nın yeni cumhurbaşkanı Luiz Inácio Lula da Silva, Mısır’da düzenlenen BM iklim zirvesi COP27’de coşkuyla karşılandı. Lula delegelere, Biden’ın sloganıyla paralel şekilde “Brezilya geri döndü” dedi ve Amazon yağmur ormanlarında ormansızlaşmaya karşı mücadele etme sözü verdi. Almanya ve Norveç, bölgeyi korumak için çalışan bir koalisyon olan “Amazon Fonu”nun yeniden canlanmasına yardım etmeye istekli olduklarının sinyallerini verdi.


Mitch McConell, Amerika Senatosu’nda Donald Trump ve diğer sağcılar tarafından desteklenen Rick Scott’a karşı 37-10 galip gelerek yeniden Cumhuriyetçi partinin lideri seçildi. Bu meydan okuma, 2007’den beri partisini Senato’da yöneten McConnell’in karşılaştığı ilk meydan okumaydı ve Cumhuriyetçilerin güç çekişmesinin son örneği oldu. Dün gece Trump, partisinin bazı kıdemli danışmanlarına meydan okuyarak 2024’te cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıkladı.


İngiltere’nin yıllık enflasyon oranı, Eylül ayındaki %10,1’den ve 41 yılın en yüksek seviyesinden Ekim ayında %11,1’e ulaştı. Örneğin, gıda ve alkolsüz içeceklerin maliyeti %16,2 arttı. İngiltere Başbakanı Jeremy Hunt’ın Perşembe günü Sonbahar bütçesindeki vergileri artırması bekleniyor. Bu arada İngiltere başbakan yardımcısı Dominic Raab, kendisine yöneltilen zorbalık suçlamalarıyla ilgili bağımsız bir soruşturma talep etti.


Yiyecek yüklü yaklaşık 15 kamyon, Etiyopya’nın Tigray bölgesine girdi ve bu, Etiyopya hükümeti ile Tigrayan isyancılarının 2 Kasım’da barış yapmasından bu yana ilk teslimat oldu. İki yıl süren bir iç savaşı donduran barış anlaşmanın bir parçası olarak, Etiyopya hükümeti söz konusu yardımın Tigray’e engelsiz bir şekilde girmesine izin vermeyi kabul etti. Bölgede çoğu açlığın pençesinde olmak üzere yaklaşık 6 milyon insan yaşıyor.


Elon Musk, Twitter’da geçirdiği süreyi azaltacağını ve sonunda sosyal ağa yeni bir patron atayacağını söyledi. Musk’ın elektrikli araç firması Tesla’nın hisseleri, yatırımcıların milyarderin geçen ay 44 milyar dolara satın aldığı Twitter’a ayırdığı zamandan duyduğu rahatsızlık nedeniyle son zamanlarda düştü. Daha önce Musk, Twitter çalışanlarına bir ültimatom gönderdi: “Bu yeni”sert” çalışma ortamına geçin ya da şirketten ayrılın.”

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası