Pakistan Taliban’ı altı polis memurunu öldürdü!

Pakistan Taliban’ı altı polis memurunu öldürdü!

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi ve Ağustos 2021’de Afgan Taliban’ı devralmasından bu yana Pakistan Taliban’ı hayati bir dayanak noktası ve sığınak bulmuştu. Pakistan’da gerçekleştirdikleri bu eylem ne ilki ne de sonuncusu…


Yetkililer, Çarşamba günü Pakistan’ın kuzeybatısındaki bir pusuda altı polis memurunun öldürüldüğünü söyledi, bu saldırıyı ülkenin yerli Taliban’ı üstlendi.

Pakistan Taliban’ı, Afgan Taliban’ı ile ortak bir kökene sahip ve Kabil’in radikal İslamcıların eline geçmesinden bu yana yıl içinde artan sayıda saldırı düzenledi.

“İKİ TARAFTAN GELEN ATEŞ SONUCU…”

Otomatik tüfekli silahlı kişiler, sabah 7 civarında (02.00 GMT) Afgan sınırından 100 km (60 mil) uzaklıktaki Shahab Khel köyünde devriye gezen bir polis aracına saldırı düzenledi.

Hayber Pakhtunkhwa vilayetinde bir bölge yetkilisi olan Tariqullah Khan, AFP’ye verdiği demeçte, “Altı polisin tamamı her iki taraftan gelen ateş altında öldürüldü.” dedi.

Ölü sayısı ikinci bir polis yetkilisi tarafından doğrulandı.

“TEHRİK-İ TALİBAN PAKİSTAN”

Çarşamba günü meydana gelen ayrı bir olayda ordu, Afganistan sınırındaki kuzeybatı Bajaur bölgesinde militanlarla çıkan çatışmada iki askerin öldüğünü söyledi.

Tehreek-i-Taliban Pakistan (TTP) olarak bilinen Pakistan Taliban’ı, Shahab Khel’de vurulduklarında polisin “baskın için geldiğini” söyledi.

AFP’ye yaptığı açıklamada, kendi savaşçılarının silah ve mühimmat yağmaladıktan sonra “üslerine güvenli bir şekilde ulaşmayı başardıklarını” söyledi.

Başbakan Shehbaz Sharif taziyelerini iletti ve Twitter’da “terörizm Pakistan’ın en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor.” dedi.

AFGANİSTAN’DAKİ İKTİDARLA BİRLİKTE GÜÇLENDİLER

TTP, İslamabad’ın sadece 135 km (85 mil) kuzeyindeki Swat vadisinde hakimiyet kurdukları 2007 ile 2009 yılları arasında Pakistan’daki güçlerinin zirvesindeydi.

2014’te yaklaşık 150 öğrencinin ölümüne neden olan barbarca bir okul binasını bombaladıktan sonra bir ordu saldırısıyla Afganistan’a itildiler.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası