Azerbaycan’dan İran’ı kızdıracak tarihi adım! İsrail’de elçilik açılacak!

Azerbaycan’dan İran’ı kızdıracak tarihi adım! İsrail’de elçilik açılacak!

II. Karabağ Savaşı’ndan sonraki dönemde İran’ın agresif tutumlarının ve açıklamalarının hedefi olan Azerbaycan’dan İran’ı kızdıracak tarihi bir hamle geldi. Azerbaycan ekonomi ve savunma sanayi gibi alanlarda iyi bir partner olarak değerlendirdiği İsrail’in Tel-Aviv kentinde elçilik açmasına izin veren yasayı parlamentosunda kabul etti. Karar sonrası İsrail Başbakanı twitter hesabından İlham Aliyev’e özel teşekkürlerini iletti.


Azerbaycan İsrail’de elçilik açma kararı aldı.

İRAN İLE GERİLİMİN YÜKSELMESİNDEN SONRA!
Azerbaycan Milli Meclisi’nin 18 Kasım Cuma günü geçirdiği karara göre Azerbaycan Cumhuriyeti İsrail’in Tel-Aviv şehrinde elçilik kuracak. Alınan bu kararın Azerbaycan ile İran arasında son dönemde tansiyonun yükselmesinin ardından gelmesi dikkat çekti. Geçtiğimiz ay İran kendi iç karışıklıklarına rağmen Azerbaycan’la sınırını oluşturan Aras nehri civarında askeri tatbikat yapmış ve Azerbaycan’a mesaj vermişti.

İRAN’A ÖNEMLİ MESAJ!
İki ülke arasında bu türden gerginlikler devam ederken Azerbaycan’ın İsrail’de elçilik açma kararı alması İran’a yönelik oldukça önemli bir mesaj olarak yorumlandı.

ELÇİLİK TEL AVİV’E AÇILACAK!
Azerbaycan elçiliği İsrail’in başkent ilan ettiği Kudüs’e değil Tel-Aviv’e açmayı uygun gördü.

BİR ELÇİLİK DE FİLİSTİN’E!
Azerbaycan basınına göre bir elçilik açma kararı da Filistin için gelecek ve Azerbaycan Filistin’in Ramallah şehrinde de elçilik açacak.

İSRAİL BAŞBAKANI TEŞEKKÜR ETTİ!
İsrail tarafı ise Azerbaycan’ın bu kararından oldukça memnun. İsrail Başbakanı Yair Lapid resmi twitter hesabından bir mesaj paylaşarak Azerbaycan’ın elçilik açma kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“TARİHİ KARAR” VURGUSU!
Mesajında “Azerbaycan’ın İsrail’de elçilik açma konusundaki tarihi kararını memnuniyetle karşılıyorum” ifadelerini kullanan İsrail Başbakanı ifadelerine “Azerbaycan, İsrail devletinin önemli bir partneridir.” sözleriyle devam etti.

ALİYEV’E ÖZEL TEŞEKKÜR!
Twitin devamında “Bu ciddi karar ülkelerimiz arasındaki ilişkinin ne derece derin olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı.” diyen Yair Lapid Twitinin sonunda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in resmi twitter hesabını alıntılayarak “Liderliğiniz için teşekkürler” dedi.

İŞTE İSRAİL BAŞBAKANININ PAYLAŞIMI!

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir