Batı’nın “çikolatalarının” Afrika’da döktüğü kan son mu buluyor?

Batı’nın “çikolatalarının” Afrika’da döktüğü kan son mu buluyor?

Batı’nın kakao bağımlılığı, mineraller ve düşman kabileler gibi çeşitli sebeplerle dökülen kanlar son mu bulacak? Kongo’daki vahşeti durdurmak için Rwanda, M23 terör örgütünü desteklemeyi, kendisi kabul etmese de, bitirecek mi? İşte gelişmeler…


Kenya’nın eski lideri Uhuru Kenyatta ve Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin kana bulanmış doğusunda ateşkes sağlanması ve isyancıların geri çekilmesi konusunda anlaştı.

Çatışmayı durdurmak için arabuluculuk yapan Kenyatta, M23 isyancı grubunun bu yıl çeyrek milyondan fazla insanı yerinden ettiği ve saldırılar düzenlediği Kuzey Kivu’dan yeni döndü.

Başkan Kagame, kamuoyu önünde M23’ü doğu Kongo’da desteklediğini her zaman yalanladı, ama tüm kanıtlar hala aksini gösteriyor.

Ancak Kenyatta’nın ofisinden yapılan açıklamaya göre Ruandalı lider, isyancıların ateşi kesmesi ve yakın zamanda ele geçirilen bölgelerden çekilmesi için nüfuzunu kullanmayı kabul etti.

Bu hafta, Kongo ordusunun savaş uçakları ve tankları kullanarak M23 mevzilerine saldırmasıyla çatışma tırmandı.

Ateşkes için yapılan bu uluslararası baskı biraz umut veriyor.

Pazartesi günü Kenya’da başlayacak olan bölgesel barış görüşmelerinin sonucu birçok şey için çok kritik olacak.

Kongo’da olanlar hakkında detaylı bilgiler için yazılarımızı inceleyebilirsiniz:

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası