Çin, ABD’nin önde gelen şehirlerinde “gizli polis karakolları” kurdu!

Çin, ABD’nin önde gelen şehirlerinde “gizli polis karakolları” kurdu!

FBI Direktörü’nün açıklamaları, bir süre önce çeşitli Avrupa ülkelerinde baş göstermeye başlayan tuhaf ve şüpheli Çin misyonlarının nerelere kadar yayıldığını ortaya koydu: “Endişeliyim.’


FBI Direktörü Christopher Wray, Perşembe günü milletvekillerine verdiği demeçte, ABD’nin Çin hükümetinin -muhtemelen nüfuz operasyonları yürütmek için- ABD şehirlerinde korsan ‘polis karakolları’ kurmasından derin endişe duyduğunu söyledi.

ÇİN, YURTDIŞINDAKİ BU İSTAYONLAR İLE MUHALİF “AVLIYOR”

Avrupa merkezli bir insan hakları örgütü olan Safeguard Defenders, Eylül ayında New York da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerde düzinelerce Çin “servis istasyonunun” varlığını ortaya koyan bir rapor yayınlamıştı.

Kongre’deki Cumhuriyetçiler, Biden yönetiminden bu konu hakkında yanıt istedi.

Raporda, sözkonusu korsan istasyonların Pekin’in bazı Çinli vatandaşlara veya yurtdışındaki akrabalarına cezai suçlamalarla yüzleşmek üzere Çin’e dönmeleri için baskı yapma çabalarının bir uzantısı olduğu belirtildi. Rapor ayrıca bu durumu, Çin’in kendi etkisini ve propagandasını denizaşırı ülkelere yaymakla görevli bir Komünist Parti organı olan Çin Birleşik Cephe Çalışma Departmanı’nın faaliyetleriyle de ilişkilendirdi.

FBI DİREKTÖRÜ: “ÇOK ENDİŞELİYİM”

ABD Senatosu İç Güvenlik ve Hükümet İşleri Komitesi duruşmasında FBI’ın konuyla ilgili soruşturma çalışmasını kabul ettiğini açıklayan ancak ayrıntı vermeyi reddeden Wray, “Bu konuda çok endişeliyim. Bu istasyonların varlığından haberdarız.” dedi ve ekledi: “Ama bana göre, Çin polisinin, diyelim ki, uygun koordinasyon olmadan New York’ta istasyon açmaya kalkışacağını düşünmek bile çok çirkin. Bu, egemenliğimizi ihlal ediyor ve standart adli ve yasa uygulayıcı işbirliği süreçlerini baltalıyor.”

“YASAL MI DEĞİL Mİ ARAŞTIRIYORUZ”

Cumhuriyetçi Senatör Rick Scott tarafından bu tür istasyonların ABD yasalarını ihlal edip etmediği sorulduğunda Wray, FBI’ın “yasal parametreleri araştırdığını” söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Greg Murphy ve Mike Waltz da dahil olmak üzere Cumhuriyetçiler, Ekim ayında Adalet Bakanlığı’na Başkan Joe Biden yönetiminin bu tür istasyonları soruşturup soruşturmadığını soran ve Çin kökenli ABD vatandaşlarını sindirmek için kullanılabileceğini savunan mektuplar göndermişti.

Çin’in Washington büyükelçiliği, Reuters’ın sorularına herhangi bir yanıt vermedi.

Wray, Çin hükümetinin ABD’de yaşayıp da Çin lideri Şi Cinping ile aynı fikirde olmayan insanları taciz etmesi, takip etmesi, izlemesi ve şantaj yapmasıyla ilgili bir dizi iddianame hazırlandığını söyledi.

“TEK ÜLKE BİZ DEĞİLİZ”

“Bu gerçek bir sorun ve yabancı ortaklarımızla da konuştuğumuz bir konu. Çünkü hedef alınan tek ülke biz değiliz.”

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası