FBI: Bombalı ev yapımı İHA’ları araştırıyoruz!

FBI: Bombalı ev yapımı İHA’ları araştırıyoruz!

FBI Direktörü Christopher Wray perşembe günü yaptığı açıklamada “FBI olarak insanların Amerika Birleşik Devletleri’nde ev yapımı bombalarla donatılmış İHA’ları uçurmaya çalıştıkları birkaç vakayı araştırıyoruz!” dedi. Bu ev yapımı İHA’lar yalnızca bomba donatılmıyor, uyuşturucu gibi birçok farklı suç unsuru da söz konusu…


Wray bir Senato duruşmasında doğaçlama patlayıcı cihazlara atıfta bulunarak, “Konuştuğumuz sırada bile, ABD’de dronları ev yapımı silahlarla silahlandırma girişimlerinin birkaç örneğini araştırıyoruz.”

Wray, yaygın olarak bulunan dron tehdidinin “görünürlükleri, hareket etme hızları, hareket edebildikleri mesafe ve ayrıca taşıyabilecekleri yükler açısından” hızlı teknolojik ilerlemelerle hızla arttığını söyledi.

UYUŞTURUCU TAŞIYABİLİYORLAR!

“Bunlar, silah fırlatabilen uyuşturucu taşıyabilen olağanüstü gelişmiş araçlar ve buna karşı koyabilmeliyiz” dedi.

Senato İç Güvenlik Komitesi’nin iç tehditlerle ilgili bir duruşmasında konuşan Wray, silahlı insansız hava aracı vakalarıyla ilgili herhangi bir ayrıntı vermedi.

UKRAYNA SAVAŞINDAN SONRAKİ CİDDİ ARTIŞ

Ancak Ukrayna savaşında silahlı insansız hava araçlarının kullanımındaki hızlı artış, el bombaları ve havan topları ile donatılmış ucuz amatör insansız hava araçları da dahil olmak üzere, bunların ne kadar kolay yapıldığını ve konuşlandırıldığını gösterdi.

Wray, özel dronların güvenlik tehdidine karşı koymak için FBI ve diğer yetkililerin yetkilerini genişletmeye yönelik yasayı teşvik ederek, “Şu anda burada olan gelecek bu” dedi.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası