Fransa, yüzünü doğuya dönen eski sömürgesine yardımı durdurdu

Fransa, yüzünü doğuya dönen eski sömürgesine yardımı durdurdu

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan Perşembe günü yapılan açıklamada, Mali’dekii cunta hükümetinin, Rusya merkezli paralı asker şirketi Wagner’den paramiliter güçler kiraladığı belirtildi. Bu sebeple Fransa’nın Mali’ye yönelik kalkınma yardımını durdurduğu ifade edildi. Mali hükümeti Wagner ile ilişkisi olduğunu reddediyor.


Eski Fransa sömürgesi Mali’de gerçekleşen darbenin ardından ülke yüzünü doğuya çevirdi.

ÖNCE SÖMÜRDÜLER, SONRA YARDIMI KESTİLER

Bir bakanlık kaynağı, “Mali’nin Wagner için çalışan Rus paralı askerleriyle ittifak halindeki cunta liderinin tutumu göz önüne alındığında, Mali’ye yönelik kamu kalkınma yardımımızı askıya aldık” dedi.

Ancak aynı kaynak, Fransa’nın insani yardımın yanı sıra “sivil toplum kuruluşları” için finansman sağlamaya devam edeceğini de söyledi ama detay belirtmedi.

MALİ’DE 2 YIL ÖNCE DARBEYLE GELEN HÜKÜMET YÜZÜNÜ DOĞUYA ÇEVİRDİ

Fransa ile eski sömürgesi arasındaki ilişkiler, iki yıl önceki askeri darbeden bu yana bozuldu ve Assimi Goita liderliğindeki yeni cunta, Rusya ile daha derin ilişkiler kurarak Paris’i dışladı – ancak hala resmi olarak Mali hükümeti Wagner ile çalıştığını reddediyor.

Fransa, bu yıl, beş Sahel ülkesinin terör ve isyanlarla mücadelesine yardım etmek için Barkhane operasyonundaki güçleri geri çekerek yanıt verdi ve o zamandan beri Batı Afrika’daki askeri varlığı stratejikolarak gözden geçiriyor.

FRANSA’NIN ADIMI İNSANİ FELAKETE YOL AÇABİLİR

Fransa’nın Mali büyükelçiliğinin web sitesinde yer alan rakamlara göre, Fransız kalkınma fonu kuruluşu AFD, Ocak 2013 ile Eylül 2017 arasında Mali’ye toplam 310 milyar CFA frangı (488 milyon $) hibe sağladı.

Yardım grupları ve STK’lar, fon kesintisinin, milyonlarca insanı etkileyen yoksulluğu azaltma çabaları üzerinde yıkıcı etkileri olabileceği konusunda uyardı.

MALİ’NİN %35’İ YARDIMA MUHTAÇ

Doctors of the World ve Handicap International da dahil olmak üzere birçok insani yardım kuruluşu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u 7,5 milyon Malili’nin, yani “ülke nüfusunun yüzde 35’inden fazlasının” yardıma ihtiyacı olduğu konusunda uyardı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası