İran’da göstericiler Humeyni’nin evini sloganlar eşliğinde ateşe verdi!

İran’da göstericiler Humeyni’nin evini sloganlar eşliğinde ateşe verdi!

İran protestolarında göstericilerin silahlandığının görüldüğü bugünlerde, belki de sembolik olarak en kritik olaylardan biri yaşandı. İran hükümeti olayı yalanlasa da, sosyal medyadaki görüntüler Humeyni’nin evinin yakıldığını gösteriyor.


İran’da protestocular, İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Humeyni’nin “atalarının” evini ateşe verdi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Humeyn şehrinde onun adını taşıyan yapının bir kısmının ateşe verildiği görülüyor.

Haber ajansları videoların yerini doğruladı, ancak bölgesel yetkililer olayı yine de yalanladı.

Humeyn’de çekilen sosyal medya videolarında, yangın çıkarken onlarca kişinin slogan attığı görülüyor. Bir aktivist ağı, görüntülerin Perşembe akşamı, yani dün çekildiğini söyledi.

HÜKÜMET HER KANALDAN YALANLIYOR

Ancak Humeyn ilçesinin basın ofisi, yarı resmi Tasnim haber ajansına, eve herhangi bir saldırı düzenlendiğini yalanladı.

Ajans, az sayıda insanın evin dışında toplandığını ve daha sonra evin “hacılara ve merhum imamın sevgililerine” açık olduğunu söyleyerek evin bir videosunu paylaştığını söyledi. Ajans, “Büyük devrimin merhum kurucusunun evinin kapıları halka açıktır.” ifadesini kullandı, ama pek kimse inanmış gibi görünmüyor.

Humeyni’nin evinde çıkan yangın, halefi Ayetullah Ali Hamaney ve hükümetine yönelik ülke çapında giderek şiddetlenen gösteri dalgasındaki en kritik -ve son- olaylardan biri.

GÖSTERİLER SERTLEŞİYOR

İran’ın din adamlarına karşı protestolar, katı başörtüsü kurallarını çiğnediği iddiasıyla ahlak polisi tarafından gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin gözaltında öldürülmesinin ardından, iki ay önce patlak verdi.,,Humeyni, 1979’da ülkenin Batı yanlısı lideri Şah Muhammed Rıza Pehlevi’yi deviren ve bugün hala var olan teokratik devleti başlatan İran İslam devriminin lideriydi.

HUMEYNİ’NİN O EVDE OLDUĞU SÖYLENİYOR

1989’daki ölümüne kadar İran’ın ilk dini lideri olarak görev yaptı ve bu ölüm hâlâ her yıl bir günlük yasla anılıyor. Ayetullah Humeyni’nin, şimdi onun hayatını anlatan bir müze olan evde doğduğu söyleniyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası