Japonya Başbakanı: “Bunu kesinlikle kabul edilemez olarak nitelendiriyoruz!”

Japonya Başbakanı: “Bunu kesinlikle kabul edilemez olarak nitelendiriyoruz!”

İzole durumdaki Kuzey Kore geçtiğimiz günlerde füze denemelerini arttırarak kendi rekorunu kırmıştı. Bugün ise Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida yaptığı açıklamada Kuzey Kore füzesinin Japonya’nın özel ekonomik sularına düştüğüne inandıklarını söyledi ve müttefiklerini bu duruma son vermek adına ortak çalışmaya davet etti…


Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida, Kuzey Kore tarafından Cuma günü fırlatılan kıtalararası balistik füzenin (ICBM) Japonya’nın özel ekonomik sularına düştüğüne inanıldığını söyledi.

Kişida, fırlatmayı “kesinlikle kabul edilemez” olarak nitelendirdi ve gemilerde veya uçaklarda hasar olduğuna dair herhangi bir rapor bulunmadığını söyledi.

“FÜZE HOKKAİDO’NUN BATISINDAKİ MEB’İMİZE DÜŞTÜ!”

Kişida, bölgesel bir zirveye katıldığı Bangkok’ta gazetecilere verdiği demeçte, “Kuzey Kore tarafından fırlatılan balistik füzenin Hokkaido’nun batısındaki MEB’imize (münhasır ekonomik bölge) düştüğüne inanılıyor.”

MEB, Japonya’nın karasularının sınırlarının ötesinde, Japonya kıyı şeridinden 200 deniz miline kadar uzanır. Japon Savunma Bakanlığı daha önce füzenin “ICBM sınıfı” olduğunu söylemişti.

İzole durumdaki devlet, bir nükleer test korkusunu tırmandıran rekor kıran bir yıldırıma devam ederken, bu, Kuzey Kore’nin iki gün içindeki ikinci fırlatışıydı.

“Kuzey Kore’ye sert bir protesto yaptık. Kışkırtıcı eylemleri benzeri görülmemiş bir sıklıkta tekrarlıyorlar. Bunun kesinlikle kabul edilemez olduğunu bir kez daha kuvvetle belirtiyoruz.” dedi.

“Japonya, ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin tamamen nükleer silahlardan arındırılması yönünde çalışmak için yakın işbirliği yapmalı.” diye ekledi.

Perşembe akşamı Kişida, iki liderin ilk yüz yüze görüşmelerini gerçekleştirmesinin ardından Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e Kuzey Kore de dahil olmak üzere güvenlik meseleleriyle ilgili “ciddi endişelerini” dile getirdiğini söyledi.

Tayland’daki Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği forumunun oturum aralarında Şi ile Perşembe günü yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere konuşan Kişida, “Kuzey Kore konusunda, Çin’in BM güvenlik konseyi de dahil olmak üzere bir rol oynayacağına dair beklentimizi dile getirdim.”

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası