Japonya Başbakanı Kishida: “Kuzey Kore’nin balistik füzesi münhasır ekonomik bölgemize düştü!”

Japonya Başbakanı Kishida: “Kuzey Kore’nin balistik füzesi münhasır ekonomik bölgemize düştü!”

Art arda yaptığı kıtalararası balistik füze denemeleriyle sık sık gündeme gelen Kuzey Kore’den 18 Kasım Cuma günü fırlatılan balistik füze Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesine düşmüş olabilir. Japonya Başbakanı Kishida’nın Bangkok’ta gazetecilere verdiği demeçte dile getirilen iddiaya karşılık çözüm olarak Japon Başbakan, Güney Kore ve ABD ile daha yakın iş birliği yapmaları gerektiğini ifade etti.


Kuzey Kore’ye ait balistik füzeler Japon sularına düştü.

JAPONYA BAŞBAKANI: “MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGEMİZE DÜŞTÜ”
Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Kuzey Kore tarafından 18 Kasım Cuma günü fırlatılan kıtalararası balistik füzenin Japonya’nın münhasır ekonomik sularına düştüğüne inandıklarını söyledi.

“HASAR YOK”
Kishida, fırlatmayı “kesinlikle kabul edilemez” olarak nitelendirirken Japon gemilerinde veya uçaklarında herhangi bir hasar olduğuna dair bir rapor bulunmadığını söyledi.

Kishida, bölgesel bir zirveye katıldığı Bangkok’ta gazetecilere verdiği demeçte, “Kuzey Kore tarafından fırlatılan balistik füzenin Hokkaido’nun batısındaki münhasır ekonomik bölgemize düştüğüne inanıyoruz.” dedi.

SAVUNMA BAKANLIĞI: “KITALARARASI BALİSTİK FÜZE”
Münhasır Ekonomik Bölge, Japonya’nın karasularının sınırlarının ötesinde, Japonya kıyı şeridinden 200 deniz miline kadar uzanan bir alanı kapsamaktadır. Japon Savunma Bakanlığı daha önce füzenin “kıtalararası balistik füze sınıfından” olduğunu söylemişti.

Bu deneme Kuzey Kore’nin iki gün içindeki ikinci füze fırlatışıydı. Kuzey Kore’nin füze denemeleri dünyadaki nükleer savaş korkusunu arttırıyor.

KİSHİDA: “KIŞKIRTICI EYLEMLER!”
Başbakan gazetecilere “Kuzey Kore’ye sert bir protesto yaptık. Kışkırtıcı eylemleri benzeri görülmemiş bir sıklıkta tekrarlıyorlar. Bunun kesinlikle kabul edilemez olduğunu bir kez daha kuvvetle belirtiyoruz” dedi.

JAPON BAŞBAKAN:”ABD VE GÜNEY KORE İLE İŞBİRLİĞİ YAPMALIYIZ”
Açıklamasına “Japonya, ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin tamamen nükleer silahlardan arındırılması yönünde çalışmak için yakın bir işbirliği yapmalı” ifadelerini ekledi.

Şİ İLE GÖRÜŞTÜ!
17 Kasım Perşembe akşamı Fumio Kishida, iki liderin ilk yüz yüze görüşmelerini gerçekleştirmesinin ardından Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’e Kuzey Kore de dahil olmak üzere güvenlik meseleleriyle ilgili “ciddi endişelerini” dile getirdiğini söyledi.

KİSHİDA: “ÇİN’DEN BEKLENTİMİZİ DİLE GETİRDİM”
Tayland’daki Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği forumunun oturum aralarında Çin devlet başkanı Şi ile Perşembe günü yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere konuşan Kishida, “Kuzey Kore konusunda, Çin’in BM güvenlik konseyi de dahil olmak üzere bir rol oynayacağına dair beklentimizi dile getirdim.” ifadesini kullandı.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası