Kuzey Akım boru hattında “patlayıcı izine” rastlandı!

Kuzey Akım boru hattında “patlayıcı izine” rastlandı!

İsveçli bir savcı Cuma günü yaptığı açıklamada, müfettişlerin, hasar alan Kuzey Akım doğal gaz boru hatlarının bulunduğu bölgede patlayıcı izleri bulduğunu ve sabotaj yapıldığını doğruladığını söyledi.


İsveçli ve Danimarkalı yetkililer, Rusya ile Almanya’yı Baltık Denizi üzerinden birbirine bağlayan ve Avrupa’daki gaz arzının azalması nedeniyle Ukrayna krizinde bir stres noktası haline gelen Kuzey Akım 1 ve 2 boru hatlarındaki dört deliği araştırmaya devam ediyor. İşte son bulgular…

Danimarka geçen ay bir ön soruşturmanın, sızıntıların güçlü patlamalardan kaynaklandığını gösterdiğini söylemişti.

“PATLAYICI İZLERİ BULUNDU”

İsveç Savcılığı yaptığı açıklamada, “Şu anda yapılan analizler, ele geçirilen nesnelerin birçoğunda patlayıcı izleri bulunduğunu gösteriyor.”

Devam eden soruşturmanın, sorumluları tespit etmenin mümkün olup olmayacağını da belirleyeceğini söyledi. Başsavcı Mats Ljungqvist, İsveç ve diğer ülkelerdeki yetkililerle işbirliğinin çok iyi gittiğini de ekledi.

HANGİ ÜLKENİN YAPTIĞI ORTAYA ÇIKACAK

Savcılık, boru hatlarına zarar vermek için hangi patlayıcıların kullanıldığını (düşündükleri) de dahil olmak üzere daha fazla yorum yapmayı reddetti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov ise, Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın boru hattında onarım yapmaya karar vermeden önce tam bir hasar değerlendirmesi yapılana kadar bekleyeceğini bildirdi.

“SARSINTILAR DOĞAL DEPREMLERE BENZEMİYORDU”

Danimarka ve İsveç’teki sismologlar daha önce sızıntıların hemen yakınında sarsıntı kaydettiklerini ve elde edilen sarsıntı sinyallerinin doğal depremlerden gelenlere benzemediğini söyledi.

Danimarka polisi, İsveç’in sismik bulguları hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir