Malezya uçağı davası Rusya ve Hollanda arasında kriz çıkardı! Rusya Hollanda büyükelçisini geri çağırdı!

Malezya uçağı davası Rusya ve Hollanda arasında kriz çıkardı! Rusya Hollanda büyükelçisini geri çağırdı!

Hollanda mahkemesinin 2014 yılında düşürülen Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçakla ilgili verdiği karar Rusya ile Hollanda arasında gerginlik yarattı. Rusya Hollanda Büyükelçisini geri çağırırken Hollanda Rusya’nın tepkisini son derece küstah olarak yorumladı.


MH17 kararı Rusya ve Hollanda arasında diplomatik kriz çıkardı

HOLLANDA: “RUSYA’NIN TEPKİSİ SON DERECE KÜSTAH”
Hollanda hükümeti 18 Kasım Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Hollanda’daki büyükelçisini, 2014 yılında MH17 sefer sayılı uçağın düşürülmesiyle ilgili davada verilen karara Moskova’nın “son derece küstah” tepkisi nedeniyle çağırdığını söyledi.

RUSYA: “HOLLANDA TARAFSIZLIĞINI İHLAL EDİYOR”
Rusya 17 Kasım Perşembe günü yaptığı açıklamada Hollanda mahkemesinin iki eski Rus istihbarat ajanı ile bir Ukraynalı ayrılıkçıyı Malezya uçağını düşürmekten mahkum etme kararını “tarafsızlığın ihlali” olarak yorumlamıştı.

HOLLANDALI BAKAN: “RUSYA GERÇEKLERDEN TAMAMEN UZAK”
Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra yaptığı açıklamada dokuz ay önce Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın bu sözlerinin “son derece küstahça” olduğunu ve gerçeklikten tamamen uzak olduğunu söyledi.

“RUSYA ULUSLARARASI YASALARI İHLAL EDİYOR”
Hoekstra, Hollanda basınına “Rusya’nın kendisi uluslararası yasaları her şekilde ihlal ediyor. Biz hukukun üstünlüğüne saygı duyduğumuzu ve bağımsız bir yargıya sahip olduğumuzu göstermeliyiz.” dedi.

İLK ÇATIŞMALAR SIRASINDA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ!
Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a giden Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı uçuş, 17 Temmuz 2014’te Ukrayna’nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna hükümet güçleri arasında henüz yeni başlamış olan şiddetli çatışmalar sırasında düşürülmüştü.

MAHKEME: RUSYA AYRILIKÇILARI KONTROL EDİYORDU!
Mahkeme kararında, uçağın bir Rus füze sistemi tarafından düşürüldüğüne ve Rusya’nın 2014 Mayıs ayı ortasından itibaren bölgedeki ayrılıkçı güçler üzerinde “genel kontrole” sahip olduğuna dair hiçbir şüphe olmadığını söyledi.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası