İran Devrim Muhafızları Komutanı, Irak’ı kara harekatı ile tehdit etti!

İran Devrim Muhafızları Komutanı, Irak’ı kara harekatı ile tehdit etti!

Mahsa Amini’nin öldürülmesinden sonra başlayıp iki aydır devam eden protestoları bastırmaya çalışan İran, Irak’ı ülkenin kuzeyine yönelik muhtemel bir kara operasyonuyla tehdit etti. Pazartesi günü önceden planlanmamış bir ziyaret yaparak Bağdat’a gelen İran’ın Kudüs Gücü Komutanı Esmail Ghaani, İsrail istihbarat servisi Mossad’la işbirliği yaptığını iddia ettikleri Irak’ın kuzeyindeki silahlı Kürt gruplara Irak şartlarını kabul etmezse müdahale edebileceklerini söyledi.


İran’ın Kudüs Gücü Komutanı Esmail Ghaani Irak’ı askeri operasyonla tehdit etti

KUDÜS GÜCÜ KOMUTANI IRAK’I TEHDİT ETTİ!
Tehdit iki günlük önceden planlanmamış bir ziyaret için 14 Kasım Pazartesi günü İran’ın Kudüs Gücü komutanı Esmail Ghaani tarafından Bağdat’taki Iraklı ve Kürt yetkililere iletildi. Kudüs Gücü, İran Devrim Muhafızları içindeki seçkin bir birliktir.

İran, uzun süredir Kuzey Irak’ta sürgünde bulunan Kürt muhalif grupların İran’da hükümet karşıtı protestoları kışkırttığını ve ülkeye silah kaçırdığını iddia ediyordu.

KARA OPERASYONU SİNYALİ VERDİ!
İran’ın uyarısının ne kadar ciddi olduğu belli değil ancak Bağdat’ta endişe yarattı. İranlı yetkililer aylarca süren gerilimin ardından ilk kez alenen bir kara operasyonu tehdidinde bulundu ve Irak’tan kendi topraklarında aktif olan silahlı grupları silahsızlandırmasını istedi.

İRAN: “PROTESTOLARIN SEBEBİ İSRAİL BAĞLANTILI GRUPLAR”
İran, protestoları yabancıların kışkırttığını iddia ediyor. Ayrıca protestoların sebebi olarak da İsrail’le doğrudan bağlantılı olmakla suçlayarak kuzey Irak’taki silahlı Kürt gruplarını işaret etti.

Tahran defalarca Irak’taki bu grupların üslerini hedef alan ve onlarca kişiyi öldüren füze saldırıları gerçekleştirdi.

SALDIRIDAN HEMEN SONRA GELDİ!
Kudüs Gücü Komutanı Ghaani, İran’ın Erbil/Koya’daki muhalif üsleri hedef alan ve en az üç kişinin öldürüldüğü son saldırısından bir gün sonra Bağdat’a geldi.

IRAK BAŞBAKANI İRAN DESTEKLİ!
Irak Başbakanı Muhammed Şii el-Sudani ise çoğunluğu İran destekli partilerden oluşan bir ittifak olan Koordinasyon Çerçevesinin tercih edilen adayı olarak iktidara gelmişti.

İRAN, SINIRLARI IRAK’LA BİRLİKTE KONTROL ETMEK İSTİYOR!
Ghaani’nin talebi şuydu. Kuzey Irak’taki İranlı Kürt muhalif grupların üslerini silahsızlandırmak ve sızmayı önlemek için sınırları Irak birlikleriyle eşgüdümlü çalışarak güçlendirmek.

“İRAN OPERASYONU BAŞLATACAK”
İsmini vermek istemeyen iki Şii siyasetçi, iki milis yetkilisi ve üst düzey bir Kürt yetkiliye göre Gaani, Bağdat talepleri karşılamazsa İran’ın kara kuvvetleriyle askeri bir operasyon başlatacağını ve muhalif üsleri bombalamaya devam edeceğini söyledi.

İRAN, IKBY’DEN RAHATSIZ!
İran’ı endişelendiren bölge yarı özerk Kürt bölgesinin yetkisi altındadır ve Bağdat’ın IKBY yönetimiyle müzakere etmesini gerektirecektir.

PROTESTOLAR İKİ AYDIR DEVAM EDİYOR!
İran’da iki aydır devam eden rejim karşıtı gösteriler ilk olarak Mahsa Amini isimli genç bir kadının polis nezaretinde öldürülmesiyle başlamıştı. Eylül ayında başlayan protestolar ilk olarak Kürtlerin yoğun yaşadığı Saqqez şehrinde alevlenmişti.

İRAN:”MOSSAD, BÖLGESEL KÜRT YÖNETİMİNDE AKTİF”
Tahran uzun süredir İsrail’in Mossad ajanlarının Irak’taki Kürt bölgelerinde faaliyet gösterdiğini iddia ediyor.

İRAN MART AYINDA DA IRAK’I VURMUŞTU!
Mart ayında İran, Erbil’deki ABD konsolosluğunun yakınlarını vuran bir füze saldırısının sorumluluğunu üstlendi. İran, o sırada bir İsrail “stratejik merkezini” hedef aldığını açıklarken Kürt yetkililer böyle bir merkezin var olduğu iddialarını yalanladı.

İRAN, PROTESTOLARI BASTIRMAK İÇİN KARA OPERASYONU YAPABİLİR!
Kuzey Irak’ta yapılacak bir kara operasyonunun rejimin, dış güçlerin huzursuzluğu körüklediği yönündeki kamuoyu anlatısını destekleyeceğini ve İran’ın Irak topraklarındaki silahlı Kürt gruplarıyla anlaşmazlığını çözebileceği düşünülüyor.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası