Küresel Sabah Özeti | 19 Kasım 2022, Cumartesi

Küresel Sabah Özeti | 19 Kasım 2022, Cumartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın. -NOT: Pazartesi gününe kadar kısa bir süre podcastlere ara vermek zorunda kaldığımızı üzülerek bildiririz.-


Güney Koreli ve Japon yetkililer, Kuzey Kore’nin Japonya’nın batı kıyısındaki münhasır ekonomik bölgeye kıtalararası bir balistik füze denemesi yaptığını söyledi. Japonya savunma bakanına göre füzenin 15.000 km menzili vardı, bu da potansiyel olarak Amerika’ya ulaşabileceği anlamına geliyor. Kuzey Kore son iki ay içinde benzeri görülmemiş bir füze denemesi girişimine başladıysa da, çoğu kısa menzilliydi. Gözlemciler başka bir nükleer testin yakın olabileceğinden endişe ediyor. ABD başkan yardımcısı Kamala Harris, Avustralya, Kanada, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’den temsilciler için acil bir toplantı çağrısı yaptı.


Elon Musk, Pazartesi gününe kadar Twitter’ın genel merkezini aniden kapattı. Personele, yeni patron tarafından “sert” bir ültimatom verildi ve onlara “uzun çalışma saatleri ve yüksek yoğunluk” ile bir kıdem paketi arasında seçim yapma haklarını sundu. Binlerce değilse bile yüzlerce kişinin ikincisini tercih ettiği bildiriliyor.


Amerika Başsavcısı Merrick Garland, Jack Smith’i Adalet Bakanlığı’nın Donald Trump’a yönelik soruşturmasına liderlik etmesi için özel danışman olarak atadı. Eski savaş suçları savcısı, Trump’ın Mar-a-Lago malikanesinde gizli materyalleri bulundurmasının yanı sıra 2020 seçimlerinin sonuçlarını değiştirme çabalarını da denetleyecek. Atama, Trump’ın 2024’te tekrar başkanlığa aday olacağını açıklamasından günler sonra geldi.


İsveçli savcılar tarafından yürütülen bir soruşturma, Eylül ayında Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarında meydana gelen patlamanın ” bir sabotajın” sonucu olduğu sonucuna vardı. Tartışmalı boru hatları, doğal gazı Baltık Denizi üzerinden Rusya’dan Almanya’ya taşımak için oluşturuldu, ancak Ukrayna gerilimi, Kuzey Akım 2’nin hiçbir zaman faaliyete geçmediği anlamına geliyor. Savcılar patlayıcı izlerine rastlamalarına karşın olası şüpheliler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.


Katar’da oynanacak Dünya Kupası’nın başlamasına iki gün kala stadyumlarda alkol satışı yasaklandı. Futbolun yönetim organı FIFA, “ev sahibi ülke yetkilileri” ile yaptığı görüşmelerin ardından Cuma günü söz kkonusu kararı açıkladı. Turnuvaya 75 milyon dolara sponsor olan dünyanın en büyük bira üreticisi Anheuser-Busch InBev, artık stadyumlarda sadece alkolsüz bir içecek olan Bud Zero’yu satacak.


Biden yönetimi, Suudi Arabistan’ın fiili hükümdarı Muhammed bin Salman’ın, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açılan davadan muaf olduğunu söyledi. Amerikan istihbarat yetkilileri, 2018’deki cinayetin arkasında Prens Muhammed’in olduğuna inanıyor, ancak ülkenin başbakanı olarak yeni rolü (Eylül’de atandı), yargılanamayacağı anlamına geliyor.


Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde kullandığı İran yapımı İHA’larında 200’e yakın Batı tarafından üretilen parça keşfedildi. Aralarında en ilginç olanı ise İsrail…

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası