Tayvan intihar dronları üretmek için adım attı!

Tayvan intihar dronları üretmek için adım attı!

Hali hazırda gergin olan Çin-Tayvan hattında, Tayvan’dan intihar dronları haberi geldi. Devlet tarafından işletilen bir silah geliştiricisiyle yapılan sözleşme de 104 adet intihar dronundan bahsediliyor..


Focus Taiwan’ın Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’ne (NCSIST) atıfta bulunarak, Tayvan ordusunun 2025 yılına kadar 104 intihar dronu üretmesi için devlet tarafından işletilen bir silah geliştiricisiyle sözleşme yaptığını bildirdi.

NCSIST yetkilisi Chi Li-Ping, tüm detayları açıklamadan, insansız hava aracının üretiminin ve teslimatının programa uygun olduğunu söyledi.

NCSIST, Chien Hsiang anti-radyasyon insansız hava aracını ilk olarak 2017’de sergiledi ve İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii Harpy mühimmatıyla karşılaştırmalar yaptı.

TAYVAN’DAN 2.57 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

İki yıl sonra, Tayvan Hava Kuvvetleri’nin Hava Savunma ve Füze Komutanlığı, insansız hava aracının üretimine beş yıl boyunca 80 milyar Yeni Tayvan Doları (2,57 milyar ABD Doları) yatırım yapma planlarını doğruladı.

Kamyonla fırlatılan insansız hava aracı, havadaki, sudaki, yerdeki radar ve elektromanyetik sistemleri emisyonları ve çarpmaları yoluyla tespit etmek için tasarlanmıştır.

ÇİN’İ HEDEF ALDILAR!

Focus Taiwan’ın NCSIST’ten Chi Li-Ping’e dayandırdığı haberine göre, insansız hava aracının beş saatlik dayanıklılığı ve 1.000 kilometrelik (621 mil) uçuş menzili, denizde, kıyıda veya iç kesimlerde Çin radar sistemlerini hedef almasını sağlıyor.

Drone 6 kilogram (13 pound) ağırlığında ve 1,2 metre (4 fit) uzunluğunda ve 2 metre (6,56 fit) genişliğindedir. Alert 5’e göre, elektro-optik/kızılötesi yük ile hedefleri arar ve bunları bir “istihbarat nesne algılama sistemi” aracılığıyla seçer.

Focus Tayvan’ın yazdığına göre drone, etkinleştirilene kadar saatlerce bir hedefin üzerinde süzülüyor ve saatte 600 kilometre (373 mil) hızla aşağı inerek ona çarpıyor.

GELİŞTİRİLEN İKİ VERSİYON VAR!

Bir kamyondan aynı anda toplam 12 Chien Hsiang fırlatılabilir.

NCSIST, insansız hava aracının iki versiyonunu geliştiriyor: biri saldırı için, diğeri ise daha değerli sistemleri ve kurulumları anti-radyasyon füzeleri ve insansız hava araçlarından korumak için tuzak vazifesi görecek.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası