Türkiye karşıtı Menendez’in Ermeni asıllı eşi de rüşvet soruşturmasında ifade vermeye çağrıldı!

Türkiye karşıtı Menendez’in Ermeni asıllı eşi de rüşvet soruşturmasında ifade vermeye çağrıldı!

F-16 satışı konusunda Türkiye’ye zorluk çıkaran ve Türk kamuoyunda Türkiye karşıtlığı ile tanınan ABD Senatosu Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Demokrat Senatör Bob Menendez’e yönelik başlatılan dava da senatörün Ermeni asıllı eşi Nadine Arslanian da Manhattan Federal savcıları tarafından ifadeye çağrıldı.


Senatör Bob Menendez’in eşi Nadine Arslanian da savcılar tarafından sorgulanıyor.

NADİNE ARSLANİAN ERMENİ ASILLI!
Wall Street Journal’ın 18 Kasım Cuma günü bildirdiğine göre, Manhattan federal savcıları Demokrat Senatör ve Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Bob Menendez’in eşi Nadine Arslanian’ı da sorguluyorlar.

HEDİYE ALDILAR MI?
Sorgulama konusu ise Nadine Arslanian’ın kocasından iyilik isteyen bazı kişilerden hediye veya hizmet alıp almadığı üzerine yoğunlaşıyor.

ORTAKLARI DA İFADEYE ÇAĞRILDI!
Gazeteye göre, Arslanian’ın ortakları ABD New York Güney Bölgesi Savcılığı tarafından soruşturma kapsamında mahkemeye çağrıldı ve onlardan hem Arslanian hem de Menendez hakkında bilgi vermeleri istendi.

2015’DEN FARKLI!
Bu soruşturma, 68 yaşındaki Senatör Bob Menendez aleyhine rüşvet ve yolsuzluk suçlamaları içeren ve iki yıl sonra “yanlış yargılama” olarak kayıtlara geçen 2015 yılındaki soruşturmadan farklı bir soruşturma.

HELAL ET SERTİFİKALI TEK TÜCCAR!
Wall Street Journal’a göre mevcut soruşturma Menendez’in eşi Nadine Arslanian’ın iş ortağı olan New Jersey’li işadamı Wael Hana hakkında arama emirlerinin çıkarıldığı 2019 yılına kadar uzanıyor. Wael Hana’nın şirketi Mısır’a helal sertifikalı et satmasına izin verilen yegane şirket olarak biliniyor.

AVUKAT “SERTİFİKAYI ALIRKEN HİÇBİR KAMU GÖREVLİSİNDEN YARDIM ALMADIK”
Mahkeme belgelerine göre soruşturmayı yürüten savcılar Wael Hana’nın yabancı ülkelerle yapmış olması muhtemel açıklanamayan bir takım lobi faaliyetlerini de araştırıyor. Hana’nın avukatı ise gazeteye müvekkilinin Mısır’la yaptığı helal sertifika sözleşmesini “herhangi bir ABD kamu görevlisinden herhangi bir yardım almadan” imzaladığını söyledi.

AVUKAT DA ERMENİ KÖKENLİ!
Rapora göre, New Jersey’li avukat Antranig Aslanian da soruşturma kapsamında mahkemeye çağrıldı. Avukat Aslanian, Menendez’in eşi Nadine Arslanian’ın eski bir arkadaşı ve her ikisinin de Ermeni kökenli olduğu biliniyor.

Avukat Aslanian, gazeteye savcıların ne aradığını bilmediğini söyledi.

MENENDEZ’E BİR MİLYON DOLAR DEĞERİNDE SUÇLAMA!
2015 yılındaki davada savcılar Senatör Bob Menendez’i arkadaşı Floridalı göz doktoru Dr. Salomon Melgen’in yabancı kız arkadaşları için vize almak karşılığında yaklaşık bir milyon dolar değerinde özel jet uçuşları, tatiller ve hediyeler almakla suçlamıştı.

YÜKLÜ SİYASİ BAĞIŞLAR!
Müfettişler ayrıca Senatör Menendez’in Doktor Melgen’e hükümetle çok kazançlı sözleşmeler yapması konusunda yardım ettiği ve karşılığında yüklü siyasi bağışlar alması arasında bir ilişki olduğunu iddia etmişlerdi.

DANIŞMANI “SORUŞTURMADAN HABERDARIZ” DEMİŞTİ!
Geçen ay Menendez’in danışmanı Michael Soliman, basına senatörün “bir soruşturmadan haberdar olduğunu” ancak “kapsamını bilmediğini” söylemişti.

Soliman, “Her zaman olduğu gibi, herhangi bir resmi soruşturma yapılması durumunda, senatör kendisinden veya ofisinden talep edilen her türlü yardımı sağlamaya hazırdır.” demişti.

New Jersey’nin kıdemli senatörü Menendez, 2006’dan beri görevde ve Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanlığı görevini yürütüyor.

MENENDEZ SESSİZ KALDI!
Menendez’in ofisi, Journal’ın raporuyla ilgili yorum taleplerine ise henüz yanıt vermedi.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası