Amcasını darbeyle deviren 43 yıllık diktatör tasarruf etmek için seçimleri erkene aldı!

Amcasını darbeyle deviren 43 yıllık diktatör tasarruf etmek için seçimleri erkene aldı!

Dünyanın en uzun süreli cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Ekvator Ginesi lideri Teodoro Obiang Nguema altıncı dönemine hazırlanıyor. Amcası Francisco Macias Nguema’yı darbeyle devirip iktidara gelen Obiang Nguema’nın iktidarı sağlam görünüyor. Altıncı kez cumhurbaşkanlığı yapmaya hazırlanan Obiang Nguema’nın cumhurbaşkanlığı seçimlerini tasarruf nedeniyle erken bir tarihe alması ise dikkat çekici bir ayrıntı olarak öne çıkıyor.


Ekvator Ginesi seçime gidiyor.

DÜNYANIN EN UZUN SÜRELİ CUMHURBAŞKANI!
Orta Afrika ülkesi Ekvator Ginesi, dünyanın en uzun süreli cumhurbaşkanlığı yapan Başkanı Teodoro Obiang Nguema’nın petrol üreticisi Batı Afrika ülkesinin dümenindeki 43 yıllık liderliğini uzatmasının beklendiği genel seçim için 20 Kasım Pazar günü sandık başına gidiyor.

1.5 milyon nüfuslu ülkede 400.000’den fazla kayıtlı seçmen var. Seçmenler bu seçimde ayrıca alt meclis için 100 milletvekilini, ülkenin 70 senatöründen 55’ini ve belediye başkanlarını seçmek için oy kullanacak.

ANKETLERDE OYLARIN %90’INI ALIYOR!
Seçimlerde sürpriz bir sonuç beklenmiyor. uluslararası gözlemcilerin ülkede siyasi özgürlüğün olmamasıyla ilgili uzun süredir devam eden şikayetleri nedeniyle eleştirdiği 80 yaşındaki Obiang anketlerde hep %90’ın üzerinde oy alıyor.

ALTINCI DÖNEMİNE HAZIRLANIYOR!
Obiang kendisine karşı altıncı kez yarışan Buenaventura Monsuy Asumu ve ilk kez yarışan Andrés Esono Ondo’ya karşı altıncı dönemi için yarışıyor.

SONUÇ ŞİMDİDEN BELLİ!
Risk istihbarat şirketi Verisk Maplecroft’ta kıdemli Afrika uzmanı olarak görev yapan Maja Bovcon, “Başkanlık seçimi tamamen belirsizlikten uzak” dedi.

Bovcon “Sınırların kapatılması ve muhaliflerin taciz edilip ve tutuklanması, Obiang’ın 43 yıllık iktidarının uzatılmasına zemin hazırlıyor” ifadelerini kullandı.

AB VE ABD’DEN ÇAĞRI!
Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği, ayrı açıklamalarda özgür ve adil bir seçim çağrısında bulundu ve muhalefet ve sivil toplum gruplarına yönelik taciz ve sindirme haberlerine ilişkin endişelerini dile getirdi.

Ekvator Ginesi hükümeti, seçim sürecine müdahale olarak nitelendirdiği bu haberleri reddetti.

ÖNCEKİ CUMHURBAŞKANI AMCASIYDI!
Ekvator Ginesi’nin 1968’de İspanya’dan bağımsızlığını kazanmasından bu yana yalnızca iki cumhurbaşkanı oldu. Obiang, 1979’da bir darbeyle amcası Francisco Macias Nguema’yı devirdi ve o zamandan beri iktidarını koruyor.

TASARRUF NEDENİYLE SEÇİM TARİHİNİ DEĞİŞTİRDİ!
Kampanyasını Cuma günü kapatan Obiang, ekonomik kriz nedeniyle tasarruf etmek için cumhurbaşkanlığı seçimlerini birkaç ay ileri alıp parlamento ve belediye seçimleriyle birlikte düzenlemeye karar verdiğini söyledi.

Ülkedeki petrol ve gaz üretimi, OPEC üyesi Ekvator Ginesi’nin gelirlerin yaklaşık dörtte üçünü oluşturuyor. Ancak üretim, petrol rezervlerinin olgunlaşma aşamasına gelmesi nedeniyle 2015’te günde yaklaşık 160.000 varilken son yıllarda günde yaklaşık 93.000 varile kadar düştü.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası