Rus cezaevlerinden rekor sayıda erkek mahkum azaldı! 23 bin mahkumun cephede olduğu düşünülüyor!

Rus cezaevlerinden rekor sayıda erkek mahkum azaldı! 23 bin mahkumun cephede olduğu düşünülüyor!

Rusya merkezli “Mediazona” adlı haber sitesine göre Prigozhin’in çağrısından sonra Rusya’daki erkek cezaevlerinde mahkum sayısında gözle görülür düzeyde bir azalma yaşanıyor. Siteye göre af zamanlarından bile daha çok olan ve toplamda 23 bin kişilik bir azalmaya tekabül eden sayılar Wagner’in sahibi Prigozhin’in mahkumlara orduda altı ay hizmet karşılığında özgürlük vadetmesinden sonra gerçekleşti.


Rusya’daki erkek cezaevlerindeki mahkumların sayısı 23.000 kişi azaldı.

RUSYA CEZAEVİ İSTATİSTİKLERİNE GÖRE!
Bu rakamlar Rus sosyal medyası “Mediazona” tarafından Rusya Federal Ceza İnfaz Servisi istatistiklerine atıfta bulunularak bildirildi.

İSTATİSTİK PRİGOZHİN’İN VİDEOSUNDAN SONRA ORTAYA ÇIKTI!
Bu istatistik özel askeri şirket Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigozhin’in Rus cezaevlerindeki mahkumlara Ukrayna’daki savaşta savaşırlarsa suçları ne olursa olsun cezaevinden çıkabilecekleri hakkında garanti verdiği videonun yayımlanmasından sonra ortaya çıktı.

Erkek cezaevlerindeki mahkûm sayısında böylesine rekor düzeyde bir azalma Eylül ve Ekim 2022’de kaydedildi.

Eylül ayı başında Rus cezaevlerinde yaklaşık 348.000 kişi varken Ekim başında bu sayı 338.000’e Kasım başında ise 325.000’e düştü.

Öte yandan Rusya kaynaklı habere göre mahkeme öncesi gözaltı merkezlerinde veya yerleşim kolonilerinde bulunanların sayısı ile kadın mahkumların sayısı neredeyse hiç değişmedi.Bu da mahkumlara yönelik genel bir aftan ziyade Wagner’in kurucusunun teklifinin işe yaradığını gösteren bir istatistik olabilir.

AF DA BİLE SAYI BU KADAR AZALMAMIŞTI!
Mediazona’ya göre, son yıllarda af sırasında bile mahkum sayısı hiç bu kadar keskin bir şekilde azalmamıştı. Rus basınında mevcut azalmanın Ukrayna’ya karşı savaşa katılmak için Wagner saflarındaki mahkumların askere alınmasıyla bağlantılı olduğu iddiası kabul görüyor.

UKRAYNA DAHA FAZLA MAHKUM YAKALADIĞINI İDDİA EDİYOR!
Ayrıca Ukrayna’daki savaşın çeşitli cephelerinde, Ukrayna ordusunun Rusya Federasyonu’nda hapis cezasına çarptırılmış kişileri giderek daha fazla yakaladığı belirtilmektedir.

ALTI AYLIK HİZMET KARŞILIĞINDA ÖZGÜRLÜK!
Bu yılın Ağustos ayının başlarında, Wagner’in Rus mahkumları kendi içine kabul etmeye başladığı öğrenildi. Daha sonra ise Ukrayna’daki savaş için Rusya’daki mahkumları bizzat askere alan ve Wagner’in sahibi olan Yevgeny Prigozhin’in bu işi yaptığı sıradaki bir videosu ortaya çıktı. Videoda Prigozhin mahkumlara Rus ordusunda altı aylık hizmetten sonra af ve para ödülü teklif ediyordu.

ZAMBİYALI ÖĞRENCİ DE CEPHEDE ÖLMÜŞTÜ!
Daha önce yazdığımız bir haberde Rusya’da hapis cezasını çekmekte olan Zambiyalı bir öğrencinin Ukrayna’daki savaşta öldüğünü okuyucularımıza bildirmiştik.

23 yaşındaki Lemekhani Nathan Nyirenda’nın Moskova Mühendislik Fizik Enstitüsü’nde Nükleer Mühendisliği okuduğu sırada 2020 yılında uyuşturucu bulundurmaktan suçlu bulunmuş ve hüküm giymişti. Daha sonra ise Zambiya Dışişleri Bakanı Stanley Kakubo, 9 Kasım’da hükümete Rusya tarafından Nyirenda’nın Ukrayna’daki savaşta öldüğü konusunda bilgi verildiğini söylemişti.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası