Rusya-Ukrayna savaşı Siemens’e fabrika kapattırdı!

Rusya-Ukrayna savaşı Siemens’e fabrika kapattırdı!

Rüzgar türbini üreticiliği yapan Siemens Gamesa Fas’ın Tangier adlı bölgesinde bulunan kanat fabrikasını satıp üretimi de 2023 yılında durdurmayı planladığını açıkladı. Şirketin bölge CEO’su kararın artan rakabet ve tedarik zinciri krizinden kaynaklandığını belirtti. CEO’ya göre kararda Rusya-Ukrayna savaşından sonra artan fiyatların da etkisi büyük.


Siemens, Fas’taki rüzgar türbini fabrikasını kapatacağını açıkladı.

FABRİKA SATILACAK ÜRETİM DURACAK!
Üst düzey bir şirket yetkilisi, rüzgar türbini üreticisi Siemens Gamesa adlı şirketin Fas’ın kuzey bölgesi Tangier’deki kanat fabrikasını satmayı planladığını ve fabrikadaki üretimin 2023 başlarında durdurulacağını açıkladı.

CEO SEBEP OLARAK TEDARİK ZİNCİRİ KRİZİNE İŞARET ETTİ!
Güney Avrupa, Afrika, Latin Amerika ve Brezilya Bölgeleri CEO’su Paulo Fernando Soares, “Karar, değişen pazar taleplerini, artan rekabeti ve ciddi bir tedarik zinciri krizinin etkisini açıklayan küresel bir bakış açısıyla alındı” dedi.

UKRAYNA SAVAŞI ÇELİK VE ALÜMÜNYUM FİYATLARINI YÜKSELTTİ!
Pandemiyle ilgili tedarik zinciri sorunları, rekabet ve Ukrayna’daki savaşla daha da kötüleşip hızla yükselen çelik ve alüminyum fiyatları, hükümetlerin kendilerini fosil yakıtlardan vazgeçirmek için rüzgar enerjisine dayalı güçlü talebine rağmen, son yıllarda rüzgar türbini bileşenlerinin üretimini zorlu bir iş haline getirdi.

“Kapanış, şirketin mevcut projeleri gerçekleştirme kabiliyetini etkilemeyecek” dedi.

ŞİRKET PAZARIN %50’SİNE HAKİM!
Siemens Gamesa, Fas’ın yanı sıra dokuz Afrika ülkesinde de kurulu rüzgar enerjisi kapasitesinin %50’lik pazar payıyla faaliyet gösteriyor.

ALTYAPI VE TEŞVİK VEREN ÜLKELERDE FAALİYETE DEVAM EDİLECEK!
Soares, verdiği demeçte kendileri için kilit Afrika pazar ülkelerinin altyapı yatırımını ve rüzgar enerjisi projelerini teşvik eden uygun politika çerçeveleri ve şebeke istikrarı sunan Mısır, Güney Afrika ve Fas olmaya devam ettiğini söyledi.

PROJELER DAHA MALİYETLİ!
Tedarik zincirindeki aksamanın kıtadaki enerji geçiş projelerini daha maliyetli hale getirdiğini de sözlerine ekledi.

%5.9 ZARAR!
Şirket Kasım ayı başlarında, geliştirme bölümünün satışından elde edilen kazançlar da dahil olmak üzere 30 Eylül’de sona eren üretim yılı boyunca temel kazanç marjının eksi %5,9 olduğunu ve kendi Ağustos tahmini olan eksi %5,5’in altında olduğunu söyledi.

Siemens Gamesa, 2020 ile 2030 arasında elektrik talebinin %30 artması gerektiğini söylediği karbonsuzlaştırmaya yönelik küresel baskının ortasında 2024’ten sonra uzun vadeli talebin patlamasını bekliyor.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir