Aşkabat’ta üçlü enerji zirvesi! Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye Türkmen Gazı’nın Avrupa rotasını konuşacak!

Aşkabat’ta üçlü enerji zirvesi! Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye Türkmen Gazı’nın Avrupa rotasını konuşacak!

Aralık ayı başında Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Türkiye ve Azerbaycan’ın da katılımıyla üçlü bir enerji zirvesi düzenlenecek. Zirvede konuşulacak temel konular Putin’in Türkiye’ye teklif ettiği “enerji merkezi” projesi ve Türkmen Gazı’nın Hazar Denizi- Azerbaycan ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması olarak öne çıkıyor.


Türkmenistan, Türkiye ve Azerbaycan’ın katılımıyla enerji zirvesi düzenleyecek.

ZİRVE ARALIK AYINDA AŞKABAT’TA!
Aralık ayının başlarında Hazar havzası ülkelerinin cumhurbaşkanları arasında Aşkabat’ta bir zirve toplantısı planlanıyor. Türkmenistan’ın ev sahipliği yapacağı zirvenin katılımcı ülkeleri ise Türkiye ve Azerbaycan.

KONU PUTİN’İN “ENERJİ MERKEZİ” TEKLİFİ!
Zirvede konuşulacaklar arasında Türkiye’de bir “gaz merkezi” oluşturma projesinin tartışılması da yer alıyor. Bahsi geçen proje geçtiğimiz haftalarda Rus lider Vladimir Putin tarafından önerilen gaz boru hatlarını ve sıvılaştırılmış doğal gaz kaynaklarını tek bir merkezde birleştirmeyi planlayan dağıtım merkezi projesinden başka bir şey değil.

AMAÇ AVRUPA’YA SORUNSUZ GAZ AKIŞI!
Türkiye anakarası bir aktarma merkezi oluşturmaya ve ev sahipliği yapmaya en uygun ülke olarak öne çıkıyor çünkü stratejik öneme sahip Türk Akımı ve Azerbaycan doğal gaz boru hattı da Türkiye Cumhuriyeti topraklarından geçmektedir. Güçlü bir merkezin oluşturulması gaz akışının sorunsuz bir şekilde Avrupa’ya aktarılmasına da imkan verecektir.

RUSYA’NIN DA GÖZÜ BU ZİRVEDE!
Rusya, Kuzey Akımları’ndan Karadeniz havzasındaki bölgelere ve Türkiye’deki bağlantı noktasına gaz naklini yönlendirmeyi öneren bu projenin uygulanmasıyla da ilgileniyor. Bu projenin uygulanmasıyla birlikte Rus gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması da mümkün olacak.

KUZEY AKIMI PATLAMASI PUTİN’İN GÖZÜNÜ KORKUTTU!
Putin’in Türkiye’yi enerji merkezi haline getirme projesi Rus liderin “Kuzey Akımı”nda gerçekleşen patlama gibi olası durumlardan endişelenmesinden kaynaklanıyor.

RUSYA PATLAMAYA “SABOTAJ” DEMİŞ VE İNGİLTERE’Yİ SUÇLAMIŞTI!
Kuzey Akım doğal gaz boru hattında gerçekleşen patlama hakkında konuşan Rus yetkililer patlamayı İngiliz donanma personeli tarafından gerçekleştirilen bir “sabotaj” olarak nitelemişlerdi.

İDDİAYA BİR DESTEK DE AZERBAYCAN’IN BÜYÜKELÇİSİNDEN GELDİ!

Azerbaycan’ın Bulgaristan Büyükelçisi Huseyn Huseynov twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkmen medyasını kaynak göstererek Aralık başında Türkmenistan’da üçlü bir enerji zirvesinin toplanacağını ve zirvede tartışılacak ana gündem maddesinin Türkmen Gazı’nı Türkiye üzerinden Avrupa’ya satmak olduğunu ifade etti.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası