İran tehdidine ABD cevabı: İnsansız gemiler!

İran tehdidine ABD cevabı: İnsansız gemiler!

General Michael Kurilla’nın Bahreyn’deki yıllık Manama Diyalog konferansında yaptığı insansız gemilerin konuşlandırılma planı, İsrail ve ABD’nin bu hafta Umman kıyılarında İsrail’e ait bir firma tarafından işletilen bir tankere isabet eden insansız hava aracı saldırısından İran’ı sorumlu tutmasının ardından geldi..


ABD Merkez Komutanlığı Başkanı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD liderliğindeki bir görev gücünün deniz tehditlerini savuşturmak için önümüzdeki yıl Körfez bölgesinin stratejik sularında 100’den fazla insansız gemi konuşlandıracağını söyledi.

Tahran ile Washington arasındaki artan gerilimle aynı zamana denk gelen saldırı, dünya enerji kaynakları için önemli bir rota olan Körfez sularında meydana gelen bir dizi kesintinin sonuncusuydu.

CENTCOM Şefi, “Önümüzdeki yıl bu zamanlar, Görev Gücü 59, birlikte çalışan, iletişim kuran ve denizcilik alanı farkındalığı sağlayan 100’den fazla insansız su üstü ve sualtı gemisinden oluşan bir filoyu bir araya getirecek” dedi.

GÖREV GÜCÜ 59 ORTA DOĞU OPERASYONLARINA ENTEGRASYON SAĞLIYOR

Eylül 2021’de başlatılan Görev Gücü 59, İran’ın sorumlu tutulduğu bir dizi insansız hava aracı saldırısının ardından insansız sistemleri ve yapay zekayı Orta Doğu operasyonlarına entegre etmek için ABD donanmasının Beşinci Filosuna ev sahipliği yapan Bahreyn’de oluşturuldu.

Fifth Fleet’e göre hava ve deniz altı insansız gemileri oldukça gelişmiş olsa da, insansız su üstü botları gelecekte güvenlik için gerekli olan yeni bir teknoloji.

BÖLGESEL GÜVENLİĞE EN BÜYÜK TEHDİT!

Kurilla, insansız gemilere ek olarak, “ortaklarımızla birlikte Orta Doğu’da düşman insansız hava araçlarını yenmek için burada bir deney programı inşa ediyor” dedi ve ayrıntıya girmedi.

CENTCOM Başkanı, “düşman insansız hava araçlarının” gelişimini bölgesel güvenliğe yönelik en büyük teknolojik tehdit olarak nitelendirdi.

Kaynak: The Defense Post

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası