Katar ve Çin arasında rekor LNG anlaşması! 27 yıl 4 milyon ton!

Katar ve Çin arasında rekor LNG anlaşması! 27 yıl 4 milyon ton!

Katar’ın LNG firması QatarEnergy ile Çin’in Sinopec adlı enerji firması 27 yıllık bir enerji anlaşmasına imza attılar. Anlaşmaya göre QatarEnergy Çin’e toplamda 4 milyon tonluk LNG satacak. Şirketin üst düzey yöneticisi Saad al-Kaabi ise iki ülke arasında imzalanan anlaşmayı bugüne kadar tek seferde yapılan en yüksek miktardaki LNG satış anlaşması olması sebebiyle rekor olarak yorumladı.


QatarEnergy, Çinli Sinopec’e sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tedarik etmek için 27 yıllık bir anlaşma imzaladı

SAVAŞ LNG’YE TALEBİ ARTTIRDI!
Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından özellikle Avrupa kıtasının ithalatının neredeyse %40’ını oluşturan Rus boru hattı gazının yerini alması için LNG’ye büyük miktarlara ihtiyaç duymasıyla dünyadaki LNG rekabeti yoğunlaştı.

27 YIL 4 MİLYON TON!
QatarEnergy şefi Saad al-Kaabi, Doha’da yaptığı açıklamada imzaladıkları anlaşma için “Bugün Çinli Sinopec’e 27 yıl için tam 4 milyon ton LNG sağlayacak anlaşma olan Kuzey Sahası Doğu projesi için önemli bir kilometre taşı” dedi.

REKOR SATIŞ!
Saad al-Kaabi imzalanan anlaşmanın LNG sektörünün tek seferdeki en büyük satış anlaşması olduğunu da sözlerine ekleleyerek bunun bir rekor olduğunu ifade etti.

DÜNYANIN EN BÜYÜK GAZ SAHASI!
Kuzey Sahası, Katar’ın İran’la ortaklaşa kullandığı ve kendi payına düşen alana Güney Pars adını verdiği dünyanın en büyük gaz sahasının bir parçası.

KATAR’IN KAPASİTESİ 126 MİLYON TONA ÇIKACAK!
QatarEnergy bu yılın başlarında, Katar’ın sıvılaştırma kapasitesini 2027’den itibaren yılda 126 milyon tona çıkaracak altı LNG trenini içeren iki aşamalı Kuzey Sahası genişleme planının ilki ve daha büyüğü olan Kuzey Sahası Doğu için beş anlaşma imzaladı.

Daha sonra, genişlemenin ikinci aşaması olan Kuzey Sahası Güney için üç ortakla sözleşme imzaladı.

Sinopec tarafından 21 Kasım Pazartesi günü onaylanan anlaşma Kuzey Sahası Doğu için duyurulan ilk tedarik anlaşması.

ORTAKLIK 2050’LERE KADAR SÜRECEK!
Kaabi, “2050’lere kadar sürecek bir Alış-Satış Anlaşmamız olduğu için bu ilişkimizi yeni zirvelere taşıyor” dedi.

Kaabi, arz güvenliğini sağlamak isteyen Çin ve Avrupa’daki diğer alıcılarla görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

RUS GAZININ YERİNİ ALACAK!
Katar halihazırda dünyanın en büyük LNG ihracatçısı ve Kuzey Sahası genişleme projesi bu konumu ülkenin bu konumunu güçlendirecek ve Avrupa, Rus gazına alternatifler ararken Avrupa’ya uzun vadeli gaz arzını garanti altına almaya yardımcı olacak.

UZUN VADELİ ANLAŞMALAR FİYATLAR İÇİN ÖNEMLİ!
Kaabi, “Son zamanlardaki LNG fiyatlarındaki oynaklığın alıcıları uzun vadeli, sabit ve makul fiyatlı arza sahip olmanın önemini anlamaya ittiğini düşünüyorum” dedi.

Anlaşmanın fiyatlandırmasının geçmişte ham petrolle bağlantılı olan diğer anlaşmalara benzer olacağını söyledi.

“Asya ile anlaşmalarımızı fiyatlandırma şeklimiz ham petrol bağlantılı. Bunu geçmişte bu şekilde yaptık ve ileriye dönük kullandığımız mekanizma bu.”

NAKLİYE VE TESLİMAT KATAR’IN SORUMLULUĞUNDA!
Anlaşma teslimat bazında imzalandı yani QatarEnergy, LNG’nin nakliyesini ve teslimatını sağlamakla yükümlü.

Kaabi, Körfez ülkesinin genişleme projesinde hisse senedi almak için çeşitli kuruluşlarla müzakerelerin sürdüğünü de sözlerine ekledi.

SİNOPEC HİSSE ALABİLİR!
Sinopec yaptığı açıklamada, tedarik sözleşmesinin Kuzey Sahası Doğu’da entegre bir ortaklık için kilit bir bileşen olduğunu belirterek hisse müzakerelerine dahil olabileceğini belirtti.

Kaabi, QatarEnergy’nin genişlemede genel olarak %75 hisseye sahip olduğunu ve elindeki %5’e kadar hisseyi bazı alıcılara verebileceğini söyledi.

Açıklamalarının devamında “Önemli bir hacimde uzun vadeli taahhütte bulunmak isteyen büyük alıcılar üretime yönelik işin getirilerinin bir kısmını görmek istiyor. Bunun önemli bir kazanç olduğunu düşünüyorum ve bu ortaklığı daha da sağlam kılıyor.” dedi.

HAZİRAN AYINDA ÇİNLİ ENERJİ DEVLERİ KATAR’LA GÖRÜŞTÜ!
Kaynaklar Haziran ayında Çin’in ulusal petrol devlerinin Kuzey Sahası Doğu’ya yatırım yapmak için Katar ile ileri düzey görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası