Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, oyların %81,3’ünü alarak yeniden seçildi!

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, oyların %81,3’ünü alarak yeniden seçildi!

Türk Devletleri Teşkilatı üyesi Kazakistan’ın Merkez Seçim Komisyonu pazartesi günü ön verilere dayanarak yaptığı açıklamada, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in Pazar günkü erken seçimlerde oyların %81,31’ini alarak ikinci bir dönem için onaylandığını söyledi..


Kazakistan Rusya-Ukrayna krizinde yol alırken, giderek daha bağımsız hale gelen dış politikasını sürdürmek için güçlü bir yetkiyle, petrol zengini ulus üzerindeki egemenliğini yedi yıl daha uzatması bekleniyordu.

69 yaşındaki Tokayev, daha önce ekibine, kendisinin lehine olan çıkış anketlerine atıfta bulunarak, “Halkın başkan olarak bana ve hepinize güvenini ifade ettiğini söyleyebiliriz.”

Eski diplomat, kampanyanın “tarihe geçeceğini” de sözlerine ekledi.

SEÇMEN KATILIMI %69.44

Veriler, seçmen katılımının %69,44 olduğunu ve diğer beş adayın düşük tek haneli puanlar aldığını gösterdi. Seçmenlerin ikinci en popüler tercihi, oyların %5,8’ini alarak “herkese karşı” oldu.

Çıkış anketlerinin yönlendirmesiyle, birkaç Orta Asyalı lider, ön sonuçlardan önce Pazartesi günü Tokayev’i tebrik etti.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası