Küresel Sabah Özeti | 21 Kasım 2022, Pazartesi

Küresel Sabah Özeti | 21 Kasım 2022, Pazartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Türkiye, İstanbul’da altı kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısından yalnızca bir hafta sonra, hava saldırısı düzenleyerek, Irak ve Suriye’deki 12 farklı bölgede 89 terör hedefini imha etti. ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu, Türk ordusunun operasyonundan önce kamuoyuna açık bir uyarı yayınlayarak teröristlere desteğini sürdürdü.


Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na göre, Ukrayna’nın Zaporijiya nükleer santrali, haftasonu boyunca bombaların hedefi oldu. Yetkililer, bu tür saldırıların nükleer bir felakete yol açma riski olduğu konusunda uyarıda bulundu. Rusya ve Ukrayna ise, Rus kontrolündeki bölgede bulunan tesise düzenlenen saldırıdan birbirlerini sorumlu tuttu. Çernobil’den 10 kat daha büyük ve Türkiye’ye 2 kat daha yakın olan bahse konu nükleer santrale yönelik saldırılar hakkında konuşan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Rafael Grossi, “Bunun arkasında kim varsa ateşle oynuyor.” diyerek durumun ciddiyetinin altını çizdi.


Mısır’da düzenlenen İklim Zirvesi, nihayet Pazar sabahı 36 saatlik bir gecikmeyle sona erdi ve delegeler, gezegen genelinde yükselen sıcaklıklardan en çok etkilenen ülkelere yardım etmek için bir fon kurmayı kabul etti – bu fonun kabul edilmesi, birçok kişinin iki hafta önce imkansız olduğunu düşündüğü bir şeydi. Yine de alınan karar, zirvedeki “fosil yakıtların kullanımını azaltmak için alınan önlemlerin ürkekliği” ile tezatlık oluşturdu.


Çin Savunma Bakanlığı, bu hafta Kamboçya’da yapılacak bölgesel güvenlik zirvesinde ABD ile görüşmeye istekli olduğunu bildirdi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Çinli mevkidaşı Wei Fenghe arasındaki görüşmeler, ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayında Tayvan’a yaptığı ziyaretin ardından bıçak gibi kesilmişti. Söz konusu muhtemel görüşme, Tayvan olayından bu yana, askeri düzeydeki ilk görüşme olacak.


Colorado’da en az beş kişinin ölümüne ve onlarca kişinin yaralanmasına neden olan silahlı saldırıda 22 yaşındaki bir kişi şüpheli olarak gösterildi. Anderson Lee Aldrich ismindeki şahıs, olay yerindeki işletme sahipleri tarafından durdurulana kadar eşcinsel bir gece kulübünde ateş açmakla suçlanıyor. ABD başkanı Joe Biden, açıklamaların ardından “LGBTQI+ kişilere yönelik şiddete katkıda bulunan” eşitsizliklerin ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.


Çin’in başkenti Pekin, artan Covid-19 enfeksiyonlarını kontrol altına almak amacıyla en kalabalık semtindeki 3,5 milyon kişiye Pazartesi gününden itibaren evde kalmalarını söyledi. Çin’in başkenti Pazar günü saat 15:00 itibariyle 516 yeni enfeksiyon ve 87 yaşındaki bir adamın ölümüne sahne olmuş gibi görünüyor. Bu ölüm, Çin’in 26 Mayıs’tan bu yana bildirdiği ilk covid ölümü. Hükümet, henüz çok kısa süre önce tartışmalı covid politikalarında hafif bir gevşeme olabileceğini duyurmuştu.


Donald Trump’ın Twitter hesabı, Twitter’ın yeni patronu Elon Musk’ın sosyal medya platformunda kullanıcılara eski başkanın geri dönmesine izin verilip verilmeyeceğini soran bir anket yapmasının ardından yeniden etkinleştirildi. 150 milyondan fazla insanın gördüğü ve 15 milyondan fazla kullanıcının oy kullandığı ankette %2’lik bir farkla “evet” oyu kazandı. 2021’deki Kongre Binası isyanının ardından yasaklanan Trump, kendisine yapılan bu jesti küçümsedi. Daha önce Twitter ile ilgilenmediğini ve kendi platformu olan Truth Social’da kalacağını söylemişti.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası