Polonya tedirgin: Ukrayna sınırında kullanmak üzere yana döne Patriot arıyor!

Polonya tedirgin: Ukrayna sınırında kullanmak üzere yana döne Patriot arıyor!

Polonya yaşanan füze krizinin ardından Ukrayna sınırında konuşlandırmak üzere Almanya’dan Patriot talep etti.


Polonya hükümeti geçtiğimiz günlerde yaşanan ve yürekleri ağza getiren füze olayının ardından Ukrayna ile sınırına konuşlandırmak üzere Almanya’dan Patriot füzesi talep etti.

POLONYA’YA DÜŞEN FÜZELER!

Geçtiğimiz günlerde Rusya ile Ukrayna arasında süren savaş sırasında Ukrayna ile sınır komşusu olan Polonya sınırları içerisine füze düşmesi sonucu iki Polonyalı vatandaş hayatını kaybetti.

Olayın yaşanması ile alarm durumuna geçen Polonya ve NATO acil toplantılar gerçekleştirdi.

“Üçüncü bir dünya savaşı mı?” sorularına sebep olan ve tüm dünya gündemine bir anda oturan olay sonrasında neyse ki gerilim açıklamaların ardından yavaşladı.

“FÜZE UKRAYNA’YA AİT”

İlk açıklamalarla Rusya’ya ait olduğu söylenilen füzeler sonrasında Ukrayna’ya ait olduğunun anlaşılması ve yanlışlık olduğu açıklamaları ile artan gerilimi biraz olsun yumuşattı.

Daha sonrasında ise Polonya için hava savunma sistemleri gereksinimini bir kez daha gündeme getirdi.

POLONYA VE ASKERİ YATIRIMLARI

Savaşın başlamasının ardından savaş öncesinde pek de askeri alanda yatırımı bulunmayan, savaşı kendilerine uzak gören ülkelerin silahlanmaya başlaması ile birlikte Polonya da askeri yatırımlara destek veren ve artıran ülkeler arasında bulunuyordu.

Hatta füze düşme olayı yaşanmadan günler önce hafif jetler satın alması ile gündeme gelen Polonya sürekli olarak bir savaş mühimmatı ve silah ticareti ile anılmaya başladı.

Savaşın en yakınındaki ülkelerden biri durumunda olan Polonya ABD ile de Patriot füzeleri anlaşması yapmıştı.

Hemen temin edilemeyen füzeler ise şuan Polonya’da kullanımda değil.

ÇARE KOMŞU ALMANYA

Yaşanan olayın ardından tüm yatırımlarına rağmen hava savunma sistemleri konusunda eksiği olduğunu düşünen Polonya çareyi batı komşusu Almanya’nın kapısını çalmakta buldu.

Almanya ile görüşen Polonya, Ukrayna sınırına konuşlandırmak üzere acil ve hemen ibaresi ile Almanya’dan Patriot talep etti.

PATRİOT FÜZELERİ

Hava savunma sistemleri arasında başarısını ispatlamış Patriot füzeleri uçaklara olduğu kadar, taktik balistik füzelere karşı kullanılabilirliğiyle tanınmakta.

Tüm bunların yanında Patriot füzeleri, seyir füzeleri ve insansız hava araçlarının oluşturduğu tehditlere karşı da koruma sağlıyor.

Almanya’nın elinde şuanda 36 tane Patriot hava savunma sistemi bulunduğu biliniyor.

Bunların 2 tanesi ise Slovakya’da konuşlandırılmış durumda. Kalan 22 adet kullanılmayan Patriot’un ise Polonya’ya gönderilip gönderilmeyeceği şuan için bilinmiyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası