Sırbistan ve Kosova’da artan gerginlik!

Sırbistan ve Kosova’da artan gerginlik!

Avrupa Birliği Pazartesi günü Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti ile iki ülke arasında artan gerilimi görüşmek üzere acil bir toplantı yapacak..


AB’nin Üst Düzey Diplomatı Josep Borrell Pazar günü geç saatlerde bir tweet’te, “Yarın Başbakan @albinkurti ve Cumhurbaşkanı @predsednikrs ile Belgrad-Priştine Diyaloğu için acil bir toplantı düzenliyorum.” dedi.

Plakalar konusunda neredeyse iki yıldır süren bir anlaşmazlık, Sırbistan ile 2008’de bağımsızlığını ilan eden ve kuzeyde Belgrad tarafından desteklenen bir Sırp azınlığa ev sahipliği yapan Kosova arasındaki gerilimi artırdı.

Sırp azınlığa mensup yüzlerce polis memuru, yargıç, savcı ve diğer devlet çalışanları, Priştine hükümetinin yerel Sırpların Sırbistan’ın Kosova’daki tanınmayan makamları tarafından verilen araba plakalarını Kosova devletiyle nihayet değiştirmeleri gerektiğine karar vermesinin ardından bu ayın başlarında işlerinden ayrıldı.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası