Yarımada’da gerilimi tırmandıran yeni tatbikat: yine ABD ortaklığıyla!

Yarımada’da gerilimi tırmandıran yeni tatbikat: yine ABD ortaklığıyla!

Güney Kore ile Kuzey Kore arasında yaşanan gerilime yeni bir artış sebebi olarak ABD ile Güney Kore ortak hava tatbikatı açıklaması.


Uzun zamandır süren ve kimi zaman artan kimi zaman azalan Kuzey ve Güney Kore arasındaki gerilime bir yenisi daha eklenecek gibi görünüyor.

Güney Kore, ABD ile ortak hava tatbikatı yapacağını açıkladı.

BOMBARDIMAN UÇAĞI TATBİKATI

Güney Kore dün, B-1B bombardıman uçağı kullanarak ABD ile ortak hava tatbikatı gerçekleştireceğini, bu sebepten de bombardıman uçaklarını şimdiden konuşlandırdığını açıkladı.

Açıklamalar Kuzey Kore’nin balistik füze denemelerinin hemen ardından geldi.

B-1B HARİCİ F-35 DE VAR

Tatbikatta B-1B bombardıman uçağının yanı sıra ABD’ye ait hayalet ismiyle bilinen F-35 savaş uçağı da kullanıldı.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Güney Kore ve ABD, bugün ABD Hava Kuvvetleri’nin Kore yarımadasında yeniden konuşlandırılan B-1B stratejik bombardıman uçağıyla ortak bir hava tatbikatı gerçekleştirdi.” denildi.

GERİLİM TIRMANIYOR!

Yorumcular ve konuyu takip eden kaynaklar ise Kuzey Kore’nin sınırlarında gerçekleşen tatbikatlar konusunda hassas olmasının yanı sıra, Güney Kore ile ABD’nin gerçekleştirdiği ortak tatbikatlara daha da hassas olduğunu vurgulayarak, tatbikatların şiddetinin daha da artacağını düşündüklerini açıkladılar.

Tatbikata katılan B-1B bombardıman uçağı geçmişte nükleer bomba taşıyan bombardıman uçaklarından farklı olarak nükleer taşımıyor fakat ABD’nin dünyanın her yerine bomba atabilecek özellikte ürettiği bombardıman uçağı olarak biliniyor ve ABD ordusunun bel kemiği olarak görülüyor.

KARŞILIKLI ARTAN ŞİDDET

Kuzey Kore ile Güney Kore arasında yaşanan silah denemeleri, atışlar, füze kontrolleri ve tatbikatlar uzun zamandır sürmekte ve adeta sidik yarışına dönmüş durumda.

Yapılan atış denemeleri ve tatbikatların şiddetinin her geçen gün artması ise küresel anlamda tedirginlik ve gerginliğe sebep olmakta.

TÜM DÜNYAYI ETKİLEYECEK!

Yaşanabilecek olaylar dahilinde ve izlenen politikalar kapsamında ABD’nin Kuzey Kore karşısında Güney Kore’yi çok fazla desteklemesinin sonucu olarak, Kuzey ve Güney Kore arasında yaşanacak bir olası savaşta küresel anlamda etkileri çok büyük olacak ve herkesi ilgilendirecek.

Kuzey Kore’nin nükleer denemeleri de göz önüne alındığında ise yaşananlar felaketle sonuçlanabilir ve dünyamız, sadece bir üçüncü dünya savaşı değil nükleer bir dünya savaşı ile karşı karşıya kalabilir.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir