Yeni devrim çağrıları: İran’da yaşanan gösterilerde artık Mahsa Amini ismi geçmiyor!

Yeni devrim çağrıları: İran’da yaşanan gösterilerde artık Mahsa Amini ismi geçmiyor!

İran’da haftalardır süren protestolar, artık başlangıç sebebinin dışında giderek büyüyor. İran hamlesi ise büyük merak konusu.


İran’da Mahsa Amini’nin ölümü sonrası başlayan protestolar artık Mahsa Amini’nin ismi dahi anılmadan, artan bir şiddet ve öfke ile büyüyerek devam ediyor.

MAHSA AMİNİ

Geçtiğimiz haftalarda Mahsa Amini isimli genç kadın ahlak polisi tarafından, kurallar çerçevesinde uygun şekilde örtünmediği gerekçesi ile gözaltına alınmasının ardından, katıldığı seminerde öldü.

Genç kadının ölümünün ardından ise şiddetli protestolar başladı.

TIRMANAN GERİLİM!

Protestoların başlaması ile birlikte gerilim İran yönetimi için her geçen gün tırmanmaya devam etti.

Protestoları bir türlü bastıramayan ve kontrol altına alamayan İran yönetimi, protestoları hararetlendirdiği gerekçesi ile Batılı devletleri suçladı.

Haftalardır sokaklardan çekilmeyen eylemciler polisin sert müdahalesi ile karşı karşıya kaldılar.

İNSAN HAKLARI VE İRAN!

BM İnsan Hakları raporlarına göre çok sayıda göstericinin öldüğü, hatta işkenceye maruz kaldığı, ölenlerin cenazelerinin dahi yakınlarına teslim konusunda sorunlar yaşandığı aktarıldı.

Tüm bu gerçekleşen olaylar ile birlikte İran yönetimi giderek zora girdi ve Batı tarafından baskıya maruz kaldı.

İRANLI GRUPLAR KARŞI KARŞIYA

Gösterilerin devamında sokaklara dökülen eylemcilerin karşısına bir de hükümet ve İslam yönetimi yanlısı protestocular çıkarak, İran yönetimi aleyhinde sloganlar atan ve ülkede gösterilerini sürdürenler için idam talep ederek sokaklarda yürüdüler ve sloganlar attılar.

MAHSA AMİNİ ADI ARTIK GEÇMİYOR

Olayların başlangıcından itibaren dünyanın pek çok yerinden gösterilere destek veren insanlar oldu.

Fakat son günlerde göstericiler ile İran yönetimi arasında iplerin oldukça gerilmesi ile birlikte protestolar Mahsa Amini’yi aşmış durumda.

Artık gerçekleşen protestoların neredeyse hiç birinde ilk haftalarda gördüğümüz saçını kesen, örtüsünü açan kadınlar bulunmuyor.

Artık tepkiler tamamen yönetimi hedef alan şekilde görülebiliyor.

“YÖNETİM İSTİFA!”

Yönetimin istifa etmesini ve sistemin değişmesini, baskıların kaldırılmasını ve laik yönetimi isteyen göstericiler sokaklardan çekilmiyorlar.

Uzun zaman sonra ilk kez bu kadar fazla olaylara maruz kalan İran ise göstericileri bastırmak için gün geçtikçe şiddetin dozunu artırıyor.

İran’da yönetimin kendilerine baskı yaptığını ve istedikleri hayatı yaşayamadığını düşünen protestocular ise yönetimi bu kadar zora sokmuş ve olası bir değişikliğe bu kadar yaklaşmışken gösterileri sonlandırmak istemiyor.

Her fırsatta yönetimi ve kurulu düzeni canları pahasına değiştireceklerini söyleyen İranlı eylemciler, yetkililer ve Batılı ülkeler tarafından açıklanan ve iddia edilen ölümlere aldırmadan sokaklarda güvenlik güçleri ile çatışmaya devam ediyor.

Geçtiğimi günlerde Ayetullah Humeyni’nin evini de ateşe veren göstericiler, bugün amatör bir kamera tarafından kaydedilen görüntülerde de Humeyni ve yönetim aleyhinde sloganlar atmaya devam ettikleri görüldüler.

ABD VE İRAN’A ÖZGÜRLÜK SÖZÜ!

İran’da eylemlerin şiddetinin artması ile geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Joe Biden, adeta İran’a özgürlük götürme sözü verdi.

Yaptığı konuşma sırasında Kimse endişelenmesin, İran’ı özgürleştireceğiz. Çok yakında İranlı eylemciler sayesinde İran halkı kendini özgürleştirecek.” diyen Joe Biden çok tepki çekmiş fakat pek konuşulmamıştı.

Bu açıklamaların ardından rejim karşıtı gösterilerin artması, İran’da yanana ateşin bir şekilde daha da harlanması ise akıllara soru işareti getirdi.

Artık yapılan eylemlerde özgürlük sloganlarının artması ABD’nin açıklamalarının İranlı eylemcilere destek olup yeni bir devrim gerçekleştirmesi ihtimallerini oldukça kuvvetlendirdi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası