Yunanistan’ın devirdiği çamlar artık bini geçti!

Yunanistan’ın devirdiği çamlar artık bini geçti!

Libya’da göstericiler Yunanistan’ı protesto etmek için sokaklara döküldü.


Libya’da geçtiğimiz günlerde başlayan ve bir günü aşkın zamandır süren gösterilerde protestocular sokaklarda Yunanistan aleyhine sloganlar atarak Yunan elçiliği önüne yürüdüler.

YUNAN BAKAN VE SKANDALLARI!

Geçtiğimiz hafta Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias uçak ile Libya’ya seyahat etti. Uçağın Libya Trablus’a inmesi ile birlikte Dendias’ın da uçaktan inmesi bekleniyordu.

Yunan heyetini, diplomasi kuralları çerçevesinde Libya’da protokol ile karşılamayı bekleyen Libya’lı siyasiler bir anda uçaktan Yunan Dışişleri Bakanı’nın inmeyişi ve Libya’dan aynı uçakla ayrılmasıyla şok oldular.

HAKARET!

Olay sonrasında Libya Dışişleri Bakanı Necla El-Manguş yaptığı açıklamada: “Bu, bize ve Libya halkına karşı yapılmış çok büyük bir hakarettir. Diplomasi sınırları çerçevesinde de hiçbir yeri yoktur.” dedi.

İKİ MEVKİDAŞ ARASINDA YAŞANAN KİŞİSEL PROBLEMLER!

Yunan heyetinden bir ismin aktardığı bilgiye göre ise uçağın Trablus’a inmesinin ardından heyet uçaktan inmek için hazırlandı. Bu sırada Yunan bakan Dendias protokolde Libyalı mevkidaşı Manguş’u görünce uçaktan inmemeye karar verdiğini söyledi.

Uçaktan hiçbir açıklama yapmadan inmeyen Dendias aynı uçakla Yunanistan’a geri döndü ve bir skandala imza attı.

GERİLİM TIRMANDI!

Olayın ardından iki ülke arasındaki gerilim hızla tırmandı. Açıklamaların ardından ise Libya halkı sokaklara döküldü.

Protestolarda bulunan Libyalılar Yunanistan büyükelçiliği önüne yürüdü ve yürüyüş sırasında Yunanistan karşıtı sloganlar attı.

Göstericilerin Yunanistan karşısındaki öfkesi ise takip edenleri ürküttü.

“YUNANİSTAN’I LİBYADAN KOVACAĞIZ!”

Eylemlerde protestoculardan “Yunanistan için Libya’ya tekrar ayak basmak hayal!” “Bir daha gelemeyeceksiniz!” sloganları duyuldu.

Gösterilerin daha da büyüyerek büyükelçiliğe saldırma boyutuna ulaşmasıyla polis müdahalede bulundu.

Öfkesi bir türlü dinmeyen kalabalık Yunanistan diplomatlarını ülkeden atacaklarını söyleyerek büyükelçiliği ateşe vermeye çalıştı.

POLİS MÜDAHALESİ!

Polisin müdahalesinin sertleşmesi ile birlikte Libyalı göstericiler ile Libya polisi arasında ufak çatışmalar yaşandı.

Öfkeli kalabalığın dağılmasının ardından küçük gruplar gösterilere devam ettiler.

Libya medyasından ve sosyal medya hesaplarından da seslerini duyuran Libyalı vatandaşlar, Yunanistan diplomatlarının ülkeden gönderilmesini istediklerini, yoksa hükümete de tepki göstereceklerini, yaşanılan durumun kabul edilemez olduğunu söylediler.

Olayın üzerinden neredeyse bir hafta geçmesine rağmen Libya polisinin olası bir saldırı ya da eylem durumunun önüne geçmek için Libya’da bulunan Yunansitan Büyükelçiliği önünde güvenlik seviyesini artırdığı öğrenildi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası