Çad’da askeri üse terör saldırısı! 10 asker öldü!

Çad’da askeri üse terör saldırısı! 10 asker öldü!

Çad’da Boko Haram tarafından ordu birliklerine düzenlenen saldırı sonucu 10 asker hayatını kaybederken sayıları açıklanmayan bir grup asker de yaralandı. Saldırı bir ay önce devlet başkanı tarafından vurulamaz denilen askeri üs bölgesine gerçekleştirildi. Saldırının yapıldığı alan DAEŞ ve Boko Haram arasında gidip gelen tartışmalı bir bölgede yer alıyor.


Çad’da Boko Haram saldırısı sonucu 10 asker öldü.

AÇIKLAMA CUMHURBAŞKANLIĞINDAN!
Çad Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada teröristlerin 22 Kasım Salı günü sabah saatlerinde Çad’ın batısındaki bir ordu mevzisine düzenlediği saldırıda yaklaşık 10 askerin öldüğü ve sayısı açıklanmayan bir grup askerin de yaralandığı bildirildi.

BOKO HARAM VE DAEŞ’İN PAYLAŞAMADIĞI ARAZİDE!
Saldırı Boko Haram ve DAEŞ’in Batı Afrika Eyalet Grubu arasında paylaşılamayan Çad, Nijer, Kamerun ve Nijerya ortak sınırında yer alan geniş bir bataklık alan olan Çad Gölü bölgesindeki Ngouboua yakınlarında gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Brah Mahamat, askeri birliğin Bouka-Toullorom adasında bir ileri mevzi oluşturmaya yardım etmek için gönderildiği sırada “Boko Haram grubundan unsurlar tarafından saldırıya uğradığını” açıkladı.

Çadlı hükümet yetkilileri bağlantıları ne olursa olsun teröristlerden rutin olarak Boko Haram diye söz ediyor.

SÖZCÜ KAYIPLARI TEYİT ETTİ!
Sözcü yaptığı açıklamada “10 kadar ölü ve yaralı savunma güçlerinin üyeleridir” diyerek zayiatın ordu birliklerine ait olduğunu doğruladı.

13 YIL ÖNCEKİ İSYANDA 40 BİN KİŞİ ÖLMÜŞTÜ!
Çad Gölü’ndeki sorunlar, 13 yıl önce kuzeydoğu Nijerya’da Boko Haram tarafından başlatılan, 40.000’den fazla insanın ölümüne ve yaklaşık iki milyon kişinin evinden olmasına sebep olan bir isyandan kaynaklanıyor.

2020 DAEŞ’İN BATI AFRİKA KOLU ELE GEÇİRMİŞTİ!
2014 yılında Boko Haram bataklıktaki adaları ele geçirip sığınak olarak kullanmaya başlamıştı. 2020’de bu adaların çoğu, Boko Haram’dan ayrılan DAEŞ’in Batı Afrika Eyalet Grubu tarafından ele geçirildi.

38 YAŞINDAKİ GENERAL ITNO!
Yarısından fazlası uçsuz bucaksız çöllerden oluşan Afrika ülkesi Çad Nisan 2021’den beri 38 yaşındaki General Mahamat Idriss Deby Itno tarafından yönetiliyor.

BABASI 30 YIL YÖNETMİŞTİ!
Ülkeyi 30 yıl demir yumrukla yöneten babası İdriss Deby Itno’nun ülkenin kuzeyinde isyancılara yönelik düzenlenen bir operasyon sırasında ölmesinin ardından görevi devraldı.

“TERÖRİSTLER ARTIK BİZİ VURAMAZ” DEMİŞTİ
Bu ayın başlarında Çad Gölü bölgesine yaptığı bir ziyarette General Deby, teröristlerin “artık üsleri vuracak güce sahip olmadıklarını” ve bunun sonucunda saldırılarını sivil nüfusa yoğunlaştırdıklarını söylemişti.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası