İkinci bir Çernobil faciası yaşanabilir!

İkinci bir Çernobil faciası yaşanabilir!

Rusya’nın Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom Pazartesi günü, Avrupa’nın en büyüğü olan Zaporizhia Nükleer Santrali’nde hafta sonu yenilenen bombardımanın ardından bir nükleer kaza riski olduğu konusunda uyardı..


Moskova ve Kiev, Rus güçlerinin Ukrayna’yı işgalinden kısa bir süre sonra Mart ayında tesisin kontrolünü ele geçirmesinden bu yana aylardır tesisi bombalamakla suçlanıyor. Pazar günü yenilenen bombardıman, bölgede olası bir felakete ilişkin yeni korkuları tetikledi.

Rosatom CEO’su Alexei Likhachev, Interfax’ın aktardığına göre, “Tesis nükleer kaza riski altında. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) ile bütün gece müzakerelerde bulunduk.”

PUTİN EL KONULMASINI EMRETMİŞTİ!

Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ekim ayında Rusya’ya fabrikaya resmi olarak el koyması ve Ukraynalı personeli bir Rus kuruluşuna devretmesi emrini vermesinden bu yana Rosatom tesisi bir yan kuruluşu aracılığıyla kontrol ediyor. Kiev, varlıkların devrinin hırsızlık anlamına geldiğini söylüyor.

IAEA, tesisin çevresinde bir güvenlik bölgesi oluşturulması çağrısında bulundu, Likhachev bunun ancak ABD tarafından onaylanması halinde mümkün olacağını söyledi.

ABD SÜREÇLERİ HIZLANDIRMALI!

Interfax’ın aktardığına göre, “Washington ile Zaporizhiya arasındaki büyük mesafe, ABD’nin bir güvenlik bölgesi kararını ertelemesi için bir argüman olmamalı” dedi.

Rosatom Başkanı ayrıca, Kiev’in nükleer santralde “küçük bir nükleer kazayı” “kabul etmeye” istekli göründüğünü söyledi.

TASS’ın aktardığına göre, “Bu, tarihin akışını sonsuza dek değiştirecek bir emsal olacak. Bu nedenle, herkes nükleer santralin güvenliğini ihlal etmemek adına her şeyi yapmalı.”

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası