İsveç istihbaratı, Stockholm’deki bir evi Black Hawk’lar ile bastı!

İsveç istihbaratı, Stockholm’deki bir evi Black Hawk’lar ile bastı!

İsveç istihbaratı, iki Kara Şahin helikopterinden halatlarla indirme yaparak Stockholm’deki bir eve baskın düzenledi. Operasyonda 60’lı yaşlardaki bir çift, “ağır casusluk faaliyetleri” yürüttükleri gerekçesiyle tutuklandı. İşte “Mızrak Operasyonunun” tüm detayları…

İsveçli yetkililer, Salı günü Stockholm bölgesinde düzenlenen bir şafak operasyonunda casusluk şüphesiyle iki kişiyi tutukladıklarını açıkladı.

BLACK HAWK HELİKOPTERLERİNDEN HALATLARLA İNDİLER

Yetkililer olayla ilgili pek fazla ayrıntı vermedi, ancak İsveç medyası, özel harekat polisinin Rusya adına casusluk yaptığı iddia edilen bir çifti tutuklamak için iki Black Hawk helikopterinden halatla indiğini anlatan görgü tanıklarının demeçlerini yayınladı.

“AĞIR YASADIŞI CASUSLUK FAALİYETLERİ”

İsveç Savcılığu, tutuklanan iki kişiden birinin “İsveç’e ve yabancı bir güce karşı “ağır” yasadışı istihbarat faaliyetleri” ile suçlandığını söyledi. Yetkili makam, casusluk faaliyetine karıştığı iddia edilen diğer ülkeyi ise açıklamadı.

İSVEÇ ORDUSUNDAN İSTİHBARAT OPERASYONUNA HELİKOPTER VE ASKER DESTEĞİ

İsveç İstihbaratı, evin de didik didik aranması dahil, bahse konu operasyonun asker ve helikopter sağlayan İsveç Silahlı Kuvvetlerinin yardımıyla gerçekleştirildiğini bildirdi. İsveç istihbaratı, soruşturmanın “bir süredir devam ettiğini” söyledi.

İsveç İstihbaratı, bahse konu iki zanlının hangi ülke için çalıştığını da belirtmedi veya başka ayrıntı vermedi.

60’LI YAŞLARDAKİ ÇİFT CASUS MU? “DERHAL TUTUKLANMALILAR”

İsveç basını, zanlıların 60’lı yaşlarında bir erkek ve bir kadın olduğunu ve çift olduklarını bildirdi. İsveç gazetesi Aftonbladet, 1990’ların sonlarında İsveç’e gelen Ruslar olduklarını bildirdi.

SAPO kısaltmasıyla bilinen İsveç iç güvenlik servisi sözcüsü Fredrik Hultgren Friberg, Aftonbladet gazetesine “Şüphelilerin hızla tutuklanması gerektiğini” söyledi.

MIZRAK OPERASYONU: BİRKAÇ DAKİKA SÜRDÜ

İsveç polisi ulusal operasyon departmanı başkanı Stefan Hector, Stockholm’ün güneyindeki bir işletmede gerçekleşen Mızrak Operasyonunun bir dakikadan kısa sürdüğünü ve şüphelilerin “içerideki hiçbir şeyi temizleyememesi gerektiği için hızlı hareket edilmesi gerektiğini” ifade etti.

“DAHA ÖNCEKİ RUS CASUSLAR DAVASI İLE BAĞLANTISI YOK”

Salı günkü bu gelişmeler, bu ayın başlarında İsveç’te Rusya adına casusluk yapmakla suçlanan İran doğumlu iki kardeşin tutuklanmasının hemen ardından yaşandı. Her ikisi de vatandaşlığa alınmış İsveçlilerden biri, İsveç’in iç istihbarat teşkilatı için çalışıyordu.

Bu farklı şahıslar ise 2011’den 2021’e kadar yaklaşık on yıl boyunca Rusya’nın askeri istihbarat servisi GRU için casusluk yapmakla suçlanmışlardı.

Savcılık makamı, Salı günkü gelişmenin önceki davayla bağlantılı olmadığını vurguladı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası