Küresel Sabah Özeti | 22 Kasım 2022, Salı

Küresel Sabah Özeti | 22 Kasım 2022, Salı

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te PYD/PKK’nın gerçekleştirdiği kanlı terör saldırısına misilleme olarak Suriye’nin Rusya ve ABD kontrolündeki terör yuvalarına bir “kara harekatı” yapılabileceğini söyledi. Dün, PYD’nin Suriye’nin kuzeyinden attığı havan topları, Türkiye’deki bir anaokuluna isabet etti. Terör saldırısında, 3 kişi şehit oldu. Şehitler arasında bir öğretmen ve öğrenci de var. Ayrıca yaralılardan biri de 5 aylık hamile, şu anda komada…


ABD, “komuta zincirinin her yerindeki” Rusların, Ukrayna’daki savaş suçlarından sorumlu olacağını söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın savaş suçları gözlemcisi Beth Van Schaack, durumu “yeni bir Nürnberg” olarak nitelendirdi ve Rus askerlerinin konuşlandırıldıkları “her bölgede” muhtemelen savaş suçları işlediklerini söyledi. Öte yandan, Ukraynalı askerlerin de Rusları suç oluşturacak şekilde infaz ettiğine dair raporların da soruşturulduğunu sözlerine ekledi.


Suudi Arabistan enerji bakanı, OPEC+’ın önümüzdeki ayın başlarında yapacağı toplantıda üretimi artırma kararı almayı düşündüğü yönündeki söylentileri yalanladı. Wall Street Journal, kartel ve müttefiklerinin üretimi günde 500.000 varil artırabileceğini haberleştirdikten sonra, petrol fiyatları %6 düştü. Geçen ay, OPEC+ üretimi günde 2 milyon varil düşürme kararı almıştı.


Bugün Türkiye’de ve Avrupa’da hayatınız normal şekilde devam ediyorsa bunu sadece birkaç metreye borçlusunuz. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na göre, hafta sonu Zaporijiya nükleer santralindeki reaktörlerin ve radyoaktif atık depolama tesislerinin çok yakınına füzeler isabet etti. Ukrayna, ve Türkiye dahil tüm bölge, nükleer bir felaketin eşiğinden döndü. Rusya ve Ukrayna, Rus kontrolündeki bölgede bulunan tesise düzenlenen söz konusu saldırıdan birbirlerini sorumlu tuttu.


Henüz çok kısa bir süre önce uluslararası bir savunma fuarının düzenlendiği Endonezya’yı deprem vurdu. Endonezya’nın en kalabalık adası Java’da, yer seviyesine yakın bir derinlikte meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde en az 162 kişi öldü ve yüzlerce kişi yaralandı. Başkent Jakarta’nın 75 km güneydoğusundaki yoğun nüfuslu Cianjur bölgesinde düzinelerce bina moloz yığınına döndü. İnsanlar heyelan riski nedeniyle tahliye edildi. Yaralı ve ölü sayısı artıyor.


İki Estonya vatandaşı, bir kripto saadet zinciri kurarak yatırımcıları 575 milyon dolar dolandırdıkları iddiasıyla Amerikalı savcılar tarafından tutuklandı. İddianameye göre, Estonya vatandaşları müşterilerden var olmayan bir kripto madenciliğinden elde edilen kâr payı için ücret aldı. Savcılar, sanıkların “hem kripto para biriminin cazibesinden hem de kripto para madenciliğini çevreleyen gizemden yararlandığını” söyledi.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası