Macaristan Başbakanı Orban’dan atkı mesajı!

Macaristan Başbakanı Orban’dan atkı mesajı!

Macaristan Devlet başkanı Viktor Orban’ın bir futbol müsabakası sırasında üzerinde Macaristan’ın tarihi topraklarının işlenmiş olduğu “Büyük Macaristan” atkısıyla görüntülenmesi Avrupa’da tepkilere neden oldu. Peki “Büyük Macaristan” politikası nedir? Bu tarihi ülke hangi Avrupa ülkelerinin topraklarını içermektedir?


Viktor Orban’ın atkısı Avrupa’da tartışma yarattı

ATKISI İLE VERDİĞİ POZ DİKKAT ÇEKTİ!
Sık sık milliyetçi ve Avrupa birliğine yönelik eleştirel mesajlarıyla dikkat çeken Macaristan Başbakanı Viktor Orban son olarak Dünya Kupası münasebetiyle giydiği atkı ile dikkatlerin odağı oldu.

ATKIDAKİ “BÜYÜK MACARİSTAN” İŞLEMESİ KRİZ ÇIKARDI!
Macaristan’ın popülist devlet başkanının sosyal medyaya sızan fotoğraflarında üzerinde “Büyük Macaristan” haritası bulunan bir atkıyla görünmesi dikkat çekti.

TRİANON ANLAŞMASI NEDİR?
Peki “Büyük Macaristan” nedir? “Büyük Macaristan” I. Dünya Savaşı’nı kaybeden Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçası olan Macaristan Krallığı’nda Trianon Antlaşması’ndan sonra ortaya çıkan anavatanı geri kazanmaya yönelik politikaların bir sonucudur. 1920 yılında Macaristan Krallığı’nın İtilaf Devletleriyle Fransa’nın Versay şehrindeki Trianon Sarayı’nda imzalanan anlaşmayla birlikte Macaristan Krallığı topraklarının %72’sini nüfusunun da %64’ünü komşu devletlere kaybetmiştir.

TRİANON ANLAŞMASI’YLA MACARİSTAN’IN BÖLÜNÜŞÜNÜ SİMGELEYEN BİR KARİKATÜR!

MACARİSTAN’IN SEVR ANTLAŞMASI!
Trianon Antlaşması’na bir anlamda Sevr Antlaşması’nın Macar versiyonu ve uygulanabilmiş olanı demek mümkündür.

Antlaşmadan sonra Macaristan’da eski toprakları geri kazanmaya yönelik politikalar hep devam etmiş ve bugün de etkisini sürdürmeye devam etmektedir.

Viktor Orban’ın giydiği “Büyük Macaristan” atkısı da işte bu tarihsel gerçeği gözler önüne sermektedir.

UKRAYNA DAHİL 6 ÜLKENİN TOPRAKLARI O HARİTADA!
Orban’ın atkısındaki “Büyük Macaristan” haritası Avusturya, Slovakya, Romanya, Hırvatistan, Sırbistan ve Ukrayna’nın bugünkü bölgelerini Macaristan toprağı olarak gösteren bir harita olduğu için Orban’ın atkısı diğer ülkelerin Macaristan’a tepki göstermesine sebep oldu.

UKRAYNA MACARİSTANI PROTESTO EDECEK!
Fotoğrafın basına sızması üzerine Ukrayna Dışişleri Bakanlığı 22 Kasım Salı günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Macaristan büyükelçisini, protesto etmek için çağıracağını açıkladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oleg Nikolenko ise Facebook’ta yaptığı açıklamada “Macaristan’da revizyonist fikirlerin teşvik edilmesi Ukrayna-Macaristan ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmaz ve Avrupa politikasının ilkelerine uymaz.” ifadelerini kullandı.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası