Tacikistan ile Çin arasında askeri mutabakat! İki yılda bir tatbikat yapacaklar!

Tacikistan ile Çin arasında askeri mutabakat! İki yılda bir tatbikat yapacaklar!

Tacikistan Adalet Bakanlığı Çin ile Tacikistan arasında iki yılda bir askeri tatbikat yapılacağına dair mutabakat belgesini internet sitesinde yayımladı. Son dönemlerde Kırgızistan’la yaşadığı gerginlikle gündeme gelen Tacikistan’ın önce İran’a ait İnsansız Hava Araçlarının fabrikasını başkentine kurması ardından da Çin’le tatbikat anlaşması yapması dikkat çekti.


Çin ve Tacikistan arasındaki askeri iş birliği artıyor.

ORTAKLIĞIN BOYUTU EKONOMİDEN ASKERİ ALANA KAYIYOR!

Çin ve Tacikistan arasındaki işbirliği eskiden neredeyse tamamen ekonomik temelliydi. Ancak bu durum kuvvetli değişim emareleri gösteriyor.

İKİ YILDA BİR ORTAK TATBİKAT!

Tacikistan Adalet Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde 21 Kasım’da yayınlanan bir metne göre Duşanbe yönetimi iki yılda bir Çin kuvvetleriyle ortak terörle mücadele tatbikatları yapmayı taahhüt etti.

İki ülke 2006, 2015, 2016 ve 2019 yıllarında ikili askeri tatbikatlar gerçekleştirmiş olsa da bu anlaşma tatbikatlara daha resmi ve sistematik bir temel kazandıracaktır.

TACİKİSTAN ANLAŞMA METNİNİ YAYIMLADI!

Tacikistan tarafından yayınlanan anlaşmada, tatbikatların amacının her iki ülkenin terörle mücadele birimlerinin koordinasyon kapasitesini artırmak ve taktik-pratik becerilerini geliştirmek olduğu belirtildi.

İKİ ÜLKE DE GİZLİLİK YEMİNİ ETTİ!
Her iki ülke de hazırlık tatbikatlarının zamanlaması, yeri ve ölçeği konusunda gizlilik yemini etti.

2 MİLYAR DOLAR BORÇ!
Tacikistan’ın yakın tarihte Pekin ile ilişkileri, esasen borçlu Tacikistan’ın borçlu statüsüne ve Çinli madencilerin peşinden koştuğu ham maden rezervlerine bağlıydı.
Tacikistan’ın Çin’e yaklaşık 2 milyar dolar borcu olması ülkeyi Çin’in “borç tuzağı” diplomasisinin kurbanı olmuş ülkelerden biri haline getiriyor.

ÜLKEDE ÇİN’İN ASKERİ ÜSSÜ VAR!
2016 yılında Tacikistan’ın Afganistan sınırındaki ücra doğu bölgesinde bir Çin askeri tesisinin kurulduğu ortaya çıktığında ikili ilişkilerin askeri boyuta da sıçradığı ortaya çıktı.Tacik yetkililer, yıllar boyunca üssün varlığı hakkında gelişigüzel ve inandırıcı olmayan inkarlar yayınlamışlardı.

ÇİN ASKERİ VARLIĞINI GENİŞLETMEK İSTİYOR!
Son zamanlarda, Çin’in kendi etrafındaki bölgelerde askeri varlığını genişletmek istediği yönünde bir takım yorumlar var.

Eylül 2020 tarihli bir raporda ABD Savunma Bakanlığı, Pekin’in “Askeri gücü daha uzak mesafelere yansıtmasına ve sürdürmesine izin vermek için daha sağlam bir denizaşırı lojistik ve üs altyapısı kurmaya çalıştığını” belirtti. Tacikistan’ı bu hedefin takip edildiği ülkelerden biri olarak gösterdi.

Ve ardından Ekim 2021’de Tacik hükümeti, Çin’in, kendi üssünün bulunduğu bölge olan Gorno-Badakhshan Özerk Bölgesi’ndeki Vakhon köyünde özel bir hızlı müdahale birimi için garnizonlar inşa edeceğini duyurdu. Yetkililer, bu tesisin yalnızca Tacik güçlerinin kullanımına yönelik olduğunu iddia etmişti.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası