İran Rusya’ya yardım edecek iddiası!

İran Rusya’ya yardım edecek iddiası!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası Kiev dahil olmak üzere birçok şehre ve önemli altyapılara düzenlenen Kamikaze İHA saldırıları sonrasında ortalık karışmış, İran birçok kez İHA’ların kendisine ait olduğu iddialarını reddetmişti. Fakat ortaya atılan iddialar bu sefer çok daha ciddi, bu sefer ortak üretim söz konusu…


The Washington Post’un Batı istihbaratına dayandırdığı haberine göre İran, Rusya’ya Rus topraklarında yüzlerce insansız hava aracı üretmesine yardım etmeyi kabul etti.

Kasım başında yapılan anlaşmanın ardından ülkeler, üretime başlamak için tasarım ve bileşenleri devretmek üzere hızla ilerliyor.

RUSYA STOKLARINI GÜÇLENDİRİYOR!

İran’da kesinleşen anlaşma, Ukrayna’da aylarca süren askeri harekatın ardından tükenmiş olan hassas güdümlü mühimmat stokunu desteklemek için Rusya’da düşük maliyetli saldırı uçaklarından oluşan bir montaj hattı geliştirmeyi teklif ediyor.

Patlayıcı yüklü İran insansız hava araçları, bocalayan harekâtında Rus ordusuna, enerji santralleri ve su kaynakları gibi kritik sivil altyapıları hedef almasına olanak tanıyarak yararlı olduğu kanıtlamıştı.

İRAN TEDARİĞİN SAVAŞ ÖNCESİ GERÇEKLEŞTİĞİNİ İDDİA ETMİŞTİ!

Açık parasal getirilerin yanı sıra, anlaşma İran’ın yakın zamanda bildirilen insansız hava aracı tedarikinin ardından Moskova’ya yardım ettiğini inkar etmesine izin veriyor.

Tahranlı yetkililer, Kasım ayı başlarında Rusya’ya sınırlı sayıda insansız hava aracı tedarik ettiğini kabul etti ve arzın Ukrayna savaşından önceye dayandığını söyledi.

Bununla birlikte, Ukrayna’dan kurtarılan düşürülen İran insansız hava araçlarının “bağımsız bir incelemesi”, İran’ın Şubat 2022 üretim tarihine sahip parçaları ortaya çıkardı ve İran’ın iddiasına şüphe uyandırdı.

GELEN TEPKİLER

İran’ın New York’taki BM misyonu rapora tepki vermeyi reddederken, Rus basın sekreteri konuyla ilgili herhangi bir bilgisi olduğunu yalanladı.

“Hayır, olmaz. Washington Post’un bu bilgiyi nereden aldığını bilmiyorum, onlarla iletişime geçmeniz gerekiyor.” dedi.

Bu arada ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Watson, kuruluşa e-posta yoluyla yanıt verdi: “İran ve Rusya dünyaya yalan söyleyebilir, ancak gerçekleri saklayamazlar: Tahran, silah sağlayarak ve Rusya’ya yardım ederek Ukraynalı sivillerin öldürülmesine yardım ediyor. Bu operasyon hem İran’ın hem de Rusya’nın ne kadar izole olduğunun bir başka işareti.”

“ABD – müttefikleri ve ortaklarıyla birlikte – İran’ın bu mühimmatları tedarik etmesini ve Rusya’nın bunları Ukrayna halkına karşı kullanmasını ifşa etmek, caydırmak ve bunlara karşı koymak için her türlü yolu deniyor. Ukrayna’ya hava savunma sistemleri de dahil olmak üzere kendisini savunması için ihtiyaç duyduğu kritik güvenlik yardımını sağlamaya devam edeceğiz.”

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası