Küresel Sabah Özeti | 23 Kasım 2022, Çarşamba

Küresel Sabah Özeti | 23 Kasım 2022, Çarşamba

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Bu sabaha karşı, 4:08’de İstanbul, Eskişehir ve Edirne’de de hissedilen şiddetli bir deprem gerçekleşti. Depremin Düzce’nin 11 km derininde gerçekleştiği ve büyüklüğünün 5.9 olduğu açıklandı. Saat 4:30’da, yani ilk depremden 22 dakika sonra ise 4.7’lik artçı bir deprem daha yaşandı. Düzce’de elektrikler kesik, halkta orta çaplı panik yaşanıyor. Henüz sadece 10 gün önce Türkiye genelinde bir deprem tatbikatı yapılmıştı.


Türk Donanması, çok yakın bir gelecekte amiral gemisi TCG Anadolu’yu resmen hizmete alacak. Helikopter iniş ve kalkış testlerini başarıyla tamamlayan amiral gemisi, yabancı basında da ilginç analizlerin konusu oldu. ABD merkezli savunma sitesi The Defense Post, Türkiye’nin TCG Anadolu’yu Hint veya Atlantik okyanusunda konuşlandırabileceğini yazdı.


İsveç istihbaratı, iki Kara Şahin helikopterinden halatlarla indirme yaparak Stockholm’deki bir eve baskın düzenledi. Operasyonda 60’lı yaşlardaki bir çift, “ağır casusluk faaliyetleri” yürüttükleri gerekçesiyle tutuklandı. İsveç İstihbaratı, bahse konu iki zanlının hangi ülke için çalıştığını da belirtmedi veya başka ayrıntı vermedi.


Tacikistan Adalet Bakanlığı, Çin ile Tacikistan arasında iki yılda bir askeri tatbikat yapılacağına dair mutabakat belgesini internet sitesinde yayımladı. Son dönemlerde Kırgızistan’la yaşadığı gerginlikle gündeme gelen Tacikistan’ın önce İran’a ait İHA fabrikasını başkentine kurması ardından da Çin’le tatbikat anlaşması yapması dikkat çekti.


Avrupa Parlamentosu Üyeleri, geçen 11 Kasım’da Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’a ve Konsey’in dönem başkanlığını yürüten Çek Cumhuriyeti’nin Başbakanı Petr Fiala’ya bir mektup gönderdi. Mektupta Putin’e yakın bir ismin kurucusu olduğu Rus paralı asker şirketi Wagner’in “terör örgütü” ilan edilmesine yönelik istekleri dile getirildi.


Güney Afrika cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, partisini 2024’te yapılacak bir sonraki seçime götürme yarışında önde gidiyor. İktidar partisinin şu anki başkanı olan Ramaphosa, 2.000’in üzerinde oy alırken, en yakın rakibi Zweli Mkhize ismindeki eski bir sağlık bakanının ise yaklaşık 900 oyu var.


Dünya Sağlık Örgütü, Ukrayna’nın bu kış “yıkıcı bir enerji krizi” ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. Nüfusun dörtte biri olan 10 milyon kadar insanın enerjiye erişimi yok, çünkü Rus saldırıları, ülkenin üretim kapasitesini yarıya indirdi. Ayrı bir gelişmede, Kırım’daki Rus yetkililer, Rusya’nın Karadeniz donanma filosuna ev sahipliği yapan Sivastopol yakınlarında iki Ukrayna İHA’sının saldırısını püskürttüklerini iddia etti.


ABD Yüksek Mahkemesi, Kongre’nin Donald Trump’ın vergi beyannamelerini almasının önünü açtı. Trump, 2019’dan beri, beyannameleri hem başkanlık hem de iş ilişkilerindeki potansiyel kirli çamaşırlarını araştıran Demokrat milletvekillerinden korumaya çalışmıştı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası