Hindistan’ın yeni balistik füzesi Çin’i vurabilir!

Hindistan’ın yeni balistik füzesi Çin’i vurabilir!

Hindistan’ın nükleer başlık taşıyabilecek füzesi Agni-3 testi başarıyla geçti. Bu şekilde Hindistan’ın nükleer güç programının 3 ayağı da tamamlanmış oldu. Hindistan 3500 km atış menzili sayesinde Agni-3 ile Çin’in Pekin ve Şangay şehirlerini vurabilir.


Hindistan nükleer başlık taşıyabilen Agni-3 adlı balistik füzesini test etti

TEST BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ!

Hindistan 23 Kasım Çarşamba günü Agni-3 adlı Orta Menzilli Balistik Füzesinin fırlatmasını başarıyla gerçekleştirdi.

Hindistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre balistik füzenin son testi ülkenin Odisha bölgesindeki Abdul Kalam Adası’nda gerçekleştirildi.

BAKANLIK “RUTİN LANSMANLARIN BİR PARAÇASI”

Bakanlığın açıklamasında “Başarılı olan test, Stratejik Kuvvetler Komutanlığı himayesinde gerçekleştirilen rutin kullanıcı eğitimi lansmanlarının bir parçasıydı” denildi. “Fırlatma, önceden belirlenmiş bir aralık için gerçekleştirildi ve sistemin tüm operasyonel parametrelerini doğruladı.”

NÜKLEER PROGRAMIN BELKEMİĞİ!

Agni serisi füzeler, Hindistan’ın Prithvi kısa menzilli balistik füzeleri ve savaş uçaklarını da içeren nükleer silah dağıtımının belkemiğini oluşturuyor.

NÜKLEER ÜÇLÜ TAMAM!

Füzenin testi başarıyla geçmesinin ardından Hindistan nükleer üçlüsünü tamamlamış oldu. Ayrıca caydırıcılık devriyeleri üstlenen nükleer balistik füze denizaltısı INS Arihant ile ikinci vuruş kabiliyetini de faal hale getirdi.

PEKİN VE ŞANGAY’I VURABİLİR!

Orta Menzilli Balistik Füze sınıfına ait olan Agni-3 3.500km ye kadar uçuş mesafesine sahiptir. Füze nükleer başlık taşıyabilir. 17 metre uzunluğunda ve 2 metre eninde olan bu füzenin Hindistan topraklarından ateşlendiği takdirde Çin’in başkenti Pekin ve Şangay’ı vurabilme kapasitesi vardır.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası