Irak’tan sınır güvenliğine yeniden Peşmerge çözümü!

Irak’tan sınır güvenliğine yeniden Peşmerge çözümü!

Irak, federal kuvvetlerini yeniden İran ve Türkiye sınırına konuşlandıracağını söyledi.


Irak yönetimi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, her iki komşu ülkenin de Irak’ın kuzeyinde bulunan bölgedeki muhalif gruplara yönelik tekrarlayan bombardımanlarının ardından, İran ve Türkiye sınırı boyunca federal Irak Muhafızları’nın yeniden konuşlandırmayı planladığını söyledi.

İRAN’A CEVAP DENİLDİ AMA!

Irak tarafından yapılan açıklama, özellikle de operasyon açıklaması yapan İran yönetimine cevap niteliği olarak yorumlandı.

SINIRA YENİDEN IRAK MUHAFIZLARI

Başbakan Muhammed Şii al-Sudani’nin gözetiminde yapılan bir güvenlik toplantısının ardından gelen açıklamada, yetkililerin Irak sınır muhafızlarını İran ve Türkiye sınırı boyunca yeniden konuşlandırmak için bir plan oluşturmaya karar verdikleri belirtildi.

Açıklamada, inisiyatifin Irak’ın kuzeyinde bulunan yönetim ve burada bulunan silahlı gruplar ile koordinasyon içinde yürütüleceği ifade edilen açıklamada, bölgedeki bazı grup şeflerinin de toplantıda hazır bulunduğu terör gücü sayılan gruplara da atıfta bulunuldu.

Irak’ın kuzey bölgesi sınırlarının da şu an Bağdat’taki federal savunma bakanlığının yönetimi altında bölgede faaliyet gösteren peşmergeler tarafından korunduğu söylendi.

İRAN DURUMDAN MEMNUN

İran Dışişleri Bakanı, “İran’ın Irak’ın kuzeyindeki askeri operasyonları, Irak ulusal kuvvetleri sınırda konuşlanana kadar devam edecek ve artık toprak bütünlüğümüzü savunmak için harekete geçmemize gerek kalmayacak” dedi.

Bu haftanın başlarında, İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Nasser Kanani , Irak hükümetinin “ortak sınırda sınır muhafızları konuşlandırmasını umduğunu, böylece İran’ın tehditleri püskürtmek için başka caydırıcı önlemler almak zorunda kalmamasını” dile getirdi.,

IRAK VE PEŞMERGE HEYETİ

Salı günü bir peşmerge heyeti Bağdat’ta Irak İçişleri ve Savunma Bakanlığı temsilcileriyle bir araya geldi.

Kuzey Irak makamlarından yapılan açıklamada, “sınır güvenliğini artırmayı amaçlayan bir strateji ve yakın gelecekte izlenecek uygulama prosedürlerine karar verdik” denildi.

Kuzey Irak’da bulunan dış medya ilişkileri başkanı Lawk Ghafuri de Çarşamba günü AFP’ye “Kürt bölgesel hükümeti sınıra takviye olarak peşmerge güçleri gönderecek” dedi.

PENÇE-KILIÇ HAREKATI

Ayrıca geçtiğimiz günlerde İstanbul Beyoğlu’nda meydana gelen ve sivillere karşı gerçekleştirilen, ölen ve yaralananların olduğu kanlı saldırı sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri terör örgütü PKK hedeflerine karşı, Pençe-Kılıç harekatı kapsamında Irak ve Suriye’nin bazı bölgelerine hava harekatı başlattı.

Açıklamalarla ilgili Türkiye ya da İran tarafından bir açıklama yapılmadı.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası