Taliban’dan halka açık cezalandırma gösterisi!

Taliban’dan halka açık cezalandırma gösterisi!

Afganistan’da Taliban tarafından cezalandırılan 12 kişinin kırbaçlanışı stadyum ortasında gerçekleşti ve seyircilere izletildi.


Afganistan’da bir futbol stadyumunda binlerce seyircinin gözleri önünde 3’ü kadın 12 kişi kırbaçlandı.

AHLAKİ SUÇLULAR

Bir Taliban yetkilisi BBC’ye verdiği demeçte, cezalandırılan 12 kişilik grubun zina, soygun ve eşcinsel seks de dahil olmak üzere “ahlaki suçlardan” suçlu olduğunu söyledi.

Bu cezalandırmanın, Taliban tarafından bir ay içinde ikinci kez halka açık kırbaçlama gerçekleştirdiği söylendi.

AFGANİSTAN’DA ESKİYE DÖNÜŞ

Bazı yorumcular yapılan bu cezalandırmanın, 1990’larda önceki Taliban yönetiminde görülen katı uygulamalara dönüşün sinyali olduğunu söyledi.

Afganistan’ın doğusunda kırbaçlamaların yaşandığı Logar bölgesinden Taliban sözcüsü Omar Mansur Mücahid, üç kadının da cezalandırıldıktan sonra serbest bırakıldığını söyledi. 

Cezalandırılan erkeklerden ise bazılarının hapse atıldığı söylendi, ancak tam olarak sayıl verilmedi.

“EN FAZLA 39”

Cezalandırılan erkek ve kadınlara 21 ila 39 arasında kırbaç vuruldu.

Bir Taliban yetkilisi, bir kişiye vurulabilecek maksimum kırbacın 39 olduğunu söyledi.

Raporlara göre, geçen hafta Afganistan’ın kuzeyindeki Takhar vilayetinde de benzer bir kırbaçlama nedeniyle 19 kişi cezalandırıldı.

TALİBAN ŞERİATI

Logar vilayetindeki kırbaçlama, Taliban’ın açıkladığı şeriat yasasının katı bir şekilde okunmasıyla uyumlu olarak belirli suçlar için ceza uygulama talimatı vermesinden bir hafta sonra gerçekleşti.

Açıklanan bu şeriat yorumu, umumi infazları, uzuv kesmeleri ve insan taşlamayı içeriyor. Ancak kesin suçlar ve suçlara karşılık gelen cezalar Taliban tarafından resmi olarak tanımlanmamış durumda.

ILIMLI YÖNETİM SÖZÜ

Taliban’ın dini liderinin emri, Taliban’ın hak ve özgürlükler konusunda daha sert bir tavır aldığının son işareti olarak yorumlandı.

Taliban ise geçen yıl iktidara geldiğinde, geçmişe göre daha ılımlı bir yönetim tavrı takınacağına dair söz vermişti.

1996-2001 yılları arasındaki yönetimleri sırasında Taliban, Kabil’deki ulusal stadyumda kırbaçlama ve infaz da dahil olmak üzere düzenli olarak halka açık cezalar veriyordu.

KADIN ŞİDDETİ

Taliban hükümeti ayrıca yeniden yönetime geldiğinde kadınlara yönelik geçmişte gerçekleştirdiği baskıyı tekrarlamayacağına söz verdi.

Ancak grubun yeniden iktidara gelmesinden bu yana kadınların özgürlükleri ciddi şekilde kısıtlandı ve bazı kadınlar hak talep ettikleri için şiddet gördü.

Baskılara karşı gerçekleşen kadınların katıldığı bir gösteride ise Taliban yönetiminin güvenlik güçleri tarafından kadınlara karşı ateş açıldı.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası